FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

Oni wiedzą, jak dbać o klimat


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2022-06-09 13:35

Nasz beneficjent — Firma StorkJet została wyróżniona Europejską Nagrodą Startupową na rzecz Mobilności przyznawaną przez Komisję Europejską. Dzięki projektowi znacznie ograniczono emisję CO2.

Do konkursu zgłoszono 600 firm z 38 krajów. Wśród dziesięciu laureatów cztery firmy otrzymały najwyższe, złote odznaczenie, w tym StorkJet z Katowic.

 — Nie dziwi mnie wygrana starupu — zauważa dyrektor ŚCP Krzysztof Spyra. — Firma zakończyła już dwa projekty badawczo-rozwojowe, których celem było opracowanie nowych, dokładniejszych i szybszych niż dotychczas metod wyliczania osiągów samolotów, a także automatyczne monitorowanie przekroczenia progów bezpieczeństwa i stworzenie nowych metod szkolenia lotniczego. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie trzeciego z projektów, bardzo wysoko ocenionego przez ekspertów. StorkJet z powodzeniem kontynuuje prace nad ograniczeniem emisji CO2 i to znalazło odzwierciedlenie w decyzji jury.

O przyznaniu nagrody zdecydowały m.in. Karima Delli przewodnicząca Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim oraz Lilyana Pavlova wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Firmę założyła w 2014 roku Renata Niedziela i od tego czasu, jako prezes spółki, skupia się głównie na analizie danych z czarnych skrzynek, pozwalających szkolić pilotów tak, by ich reakcje były niezawodne, a także na aspektach ekologicznych.

— Lotnictwo to branża, gdzie dopiero odkrywa się potencjał tkwiący w big data — mówi Renata Niedziela. — Ta rewolucja wprowadzana jest w branży stopniowo, ale linie lotnicze mają świadomość, że muszą analizować dane, wyciągać wnioski, choćby po to, by wiedzieć, jak efektywnie wykonywać operacje — optymalna wysokość, miejsce startu, użycie silników — poprzez analizę takich danych jesteśmy w stanie dać rekomendacje, raporty, jak oszczędzać, np. na paliwie, jak bezpiecznie latać.

Z oprogramowania AdvancedAPM oraz FuelPro korzystają już takie linie, jak LOT, Wizz Air, JetSMART czy Volaris.  StorkJet w tej chwili jest w stanie obsługiwać 28 typów samolotów, co przekłada się na 23,6 mln dolarów zaoszczędzonych rocznie, a przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa o 106 tys. ton. To istotne, ponieważ lotnictwo odpowiada za 2,5% globalnej emisji CO2, a paliwo stanowi nawet 15-45% kosztów linii lotniczych. Celem ostatniego z projektów było stworzenie aplikacji, wyświetlanej na tablecie znajdującym się w kokpicie samolotu, która rekomenduje pilotowi możliwości pozwalające zoptymalizować zużycie paliwa w czasie lotu.

Firmie StorkJet serdecznie gratulujemy wygranej.

 

Strona European Startup Prize for mobility: https://startupprize.eu.

 

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś