FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Nauka, biznes, samorząd – po raz kolejny razem dla gospodarki


2017-10-31 14:53

Ponad 100 wydarzeń, trzy dni spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i rozmów odbytych przy okazji Targów Biznes Expo. Europejski Kongres MŚP, organizowany po raz siódmy przez Regionalną Izbę Gospodarczą przyciągnął w tym roku ponad 6000 uczestników.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nie zabrakło gości z zagranicy – Chin, USA Iranu, Białorusi, Chorwacji, których obecność sprzyjała podejmowaniu tematów związanych z hasłem tegorocznej edycji – „uwolnić biznes”. Wielu ekspertów podczas sesji otwierającej, podkreślało ogromną rolę innowacji w twórczym rozwoju przedsiębiorstw, byciu niezależnym i konkurencyjnym na tle Europy czy świata. To zagadnienie pojawiało się niemal przy każdym spotkaniu – innowacje w procesie produkcji, zarządzaniu firmą, technologii, finansowaniu. O fundusze na ten cel pytali także najczęściej odwiedzający stoisko województwa śląskiego, gdzie czekała kompleksowa informacja oferowana przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, Wojewódzki Urząd Pracy, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Fundusze Pożyczkowe i Poręczeniowe, Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

W trakcie kongresu (18-20.10.2017) nie zabrakło także spotkania poświęconego Funduszom Europejskim. Panel „Finansowanie MŚP ze środków unijnych” był okazją do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje RPO WSL 2014-2020 osobom prowadzącym biznes, a także zaznajomienia się z finansowymi instrumentami zwrotnymi w ramach programów Polityki Spójności. O szansach dla sektora MŚP mówił podczas debaty Bartosz Rozpondek Dyrektor ŚCP.

– W poprzedniej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z województwa śląskiego zrealizowali ponad trzy tysiące projektów na kwotę przekraczającą miliard złotych. Pieniądze te przyczyniły się do rozwoju firm i wzrostu ich konkurencyjności. W aktualnym rozdaniu środków unijnych stawiamy na regionalne specjalizacje, działalność innowacyjną i prace badawczo-rozwojowe. Warto zastanowić się, czy pomysł, jaki firma planuje zrealizować, wpisuje się w obecny program, bowiem po 2022 roku, w kolejnej perspektywie możliwości sięgnięcia po dotacje będą ograniczone.
Jak wygląda dofinansowanie w praktyce, czym powinien się wyróżniać dobry projekt – te zagadnienia zostały poruszone podczas warsztatów „Zanim dojdziesz do wniosku… Szkoła pisania dobrych aplikacji i realizacji projektów ze środków UE”, dedykowanych przedsiębiorcom, zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie. Praktyczne wskazówki przekazywała uczestnikom Adriana Witkowska-Konieczny – kierownik Wydziału Informacji i Promocji Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Przyszli beneficjenci mogli się dowiedzieć, jak solidnie przygotować wniosek aplikacyjny, poznać etapy procedury konkursowej oraz obowiązki, jakie spoczywają na przedsiębiorcy, który otrzymał dofinansowanie. Niewątpliwym atutem spotkania była możliwość zadawania pytań ekspertom, co mocno zaktywizowało gości Kongresu.

ŚCP przygotowało na stoisku także specjalną przestrzeń innowacyjną, gdzie swoje produkty prezentowały firmy, które już pozyskały unijne dotacje. Można było zobaczyć m.in. egzoszkielet Górnośląskiego Centrum Medycyny i Rehabilitacji Amed. Jak działa, przekonywaliśmy się na żywo, dzięki przedstawicielowi firmy, poruszającym się za sprawą tego wynalazku. Firma Prevac prezentowała nowatorską aparaturę, wykorzystywaną do badań w warunkach wysokiej i ultrawysokiej próżni. Z kolei Visa Bell - firma produkująca tradycyjne śląskie przysmaki - przekonywała, że połączenie tradycyjnej receptury
z innowacyjnością produkcji jest możliwe.

Więcej informacji o kongresie znajdziesz na: www.ekmsp.eu

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś