FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego perspektywa 2021-2027

Zielona rewolucja


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2023-12-28 14:32

Niemal 1 miliard złotych zostanie przeznaczony na łagodzenie skutków transformacji. Nabór „Wsparcie MŚP na rzecz transformacji — Makroinowestycje” jest już rozstrzygnięty. 92 firmy wkrótce rozpoczną realizację projektów.

 

Przemiany w naszym regionie nabierają tempa. Właśnie poznaliśmy wyniki drugiego spośród ogłoszonych w tym roku naborów przyczyniających się do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

— Już teraz możemy powiedzieć, że ten konkurs to duży sukces — zauważa Wojciech Czechowski p.o. Zastępca Dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. — Bardzo się cieszę z tego powodu, tym bardziej, że do tej pory nie mieliśmy do czynienia z takim działaniem. Jest to początek procesu, dzięki któremu zmieni się oblicze naszego regionu. Środki z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 pomogą przedsiębiorcom przetrwać trudny okres, jakim jest transformacja.

Zainteresowanie Makroinwestycjami było ogromne. Należy podkreślić, że wartość środków przeznaczona na dofinansowanie inwestycji wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do początkowych założeń. Pierwotnie kwota przeznaczona na ten cel wynosiła nieco ponad 400 mln złotych. W związku z ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców i dzięki decyzji Zarządu Województwa Śląskiego ostatecznie na ten cel zostanie przekazany niemal miliard złotych. To rekordowa kwota przeznaczona na potrzeby mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm w jednym naborze. Dzięki temu dofinansowanie uzyskały aż 92 firmy.

Projekty, które będą realizowane w tym naborze, są wysokobudżetowe. Minimalne dofinansowanie, o jakie można było się ubiegać, wynosiło 5 mln złotych. Jednak zostało złożonych wiele projektów o jeszcze większym rozmachu. Wybrano kilka projektów o kwocie dofinansowania powyżej 20 mln a rekordowe dofinansowanie przekroczyło 25 mln zł.

Środki unijne pomogą w rozwoju naszego województwa, zwłaszcza terenów zdegradowanych i poprzemysłowych. Fundusz na rzecz  Sprawiedliwej Transformacji pozwala na realizację projektów modernizacyjnych, ekologicznych, mających na celu przebranżowienie, pomagających dokonać zmian zakresu oferowanych produktów i usług, dzięki czemu przedsiębiorstwa z regionów o silnej tradycji górniczej mają szanse na zmianę dotychczasowej działalności. Szczególnie premiowane w konkursie były przedsięwzięcia związane  z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzaniem rozwiązań z zakresu GOZ.

— Pamiętamy także o mieszkańcach naszego regionu. Wspiermy utrzymanie  i tworzenie nowych miejsc pracy oraz nabywanie nowych umiejętności i kwalifikacji przez pracowników. Inwestycje w ramach tylko tego naboru przyczynią się do utrzymania ponad 2500 miejsc pracy oraz do utworzenia 500 nowych. Jak widać, działania kompleksowo obejmują 2 sfery: społeczną i ekonomiczną. Osiągniecie celów Europejskiego Zielonego Ładu musi uwzględniać potrzeby mieszkańców naszego województwa. Musi im zapewniać nie tylko czyste powietrze, dobrą jakość wód i życie wśród zieleni, ale także godną pracę — dodaje Wojciech Czechowski.

Transformacja to trudny, ale nieodzowny proces, dążymy w naszym regionie do tego, aby — dzięki wykorzystaniu środków z UE — jej koszt społeczny był jak najniższy. Wszystko to po to, aby obecnym i przyszłym pokoleniom żyło się jak najlepiej.

 

Listę ocenionych projektów można pobrać ze strony: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

 

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś