Działanie 10.03 - Mezoinwestycje - Część 3.1
WSKAŹNIKI
Pytanie: W ramach wniosku o dofinansowanie planujemy utworzyć 3 miejsca pracy. Zgodnie z definicją wskaźnika: Liczba miejsc pracy wyrażona w średnich rocznych ekwiwalentach pełnego czasu pracy (EPC) utworzonych w ramach działalności wspieranej przez projekt. Nowe stanowiska muszą być obsadzone i mogą być w pełnym wymiarze godzin,
w niepełnym wymiarze godzin lub powtarzać się sezonowo. Wolne stanowiska nie są liczone. Ponadto oczekuje się, że nowo utworzone stanowiska zostaną utrzymane przez ponad rok po zakończeniu projektu. Wskaźnik jest obliczany jako różnica między rocznymi EPC obsadzonymi przed rozpoczęciem projektu i rok po zakończeniu projektu w ramach wspieranej działalności. Roczne EPC definiuje się jako stosunek godzin pracy przepracowanych efektywnie w ciągu roku kalendarzowego podzielony przez całkowitą liczbę godzin umownie przepracowanych w tym samym okresie przez osobę lub grupę. Zgodnie z konwencją dana osoba nie może wykonywać więcej niż jednego EPC rocznie. Liczba godzin umownie przepracowanych ustalana jest na podstawie normatywnych/ustawowych godzin pracy zgodnie z krajowym ustawodawstwem. Osoba pracująca w pełnym wymiarze czasu pracy zostanie zidentyfikowana w odniesieniu do jej statusu zatrudnienia i rodzaju umowy (pełny lub niepełny etat). Wskaźnik ten nie powinien być stosowany do uwzględnienia miejsc pracy dla naukowców, które należy zgłaszać w ramach RCR102. Czy tworząc 3 EPC bazę do pomiaru (punkt odniesienia realizacji wskaźnika) stanowi liczba 3 EPC czy całkowita liczba EPC w firmie plus 3 EPC utworzone w projekcie?
Odpowiedź: Informuję, że wskaźnik rezultatu pn. „Miejsca pracy utworzone we wspieranych jednostkach" określa liczbę miejsc pracy wyrażoną w średnich rocznych ekwiwalentach pełnego czasu pracy (EPC) utworzonych w ramach działalności wspieranej przez projekt. Ponadto oczekuje się, że nowo utworzone stanowiska zostaną utrzymane przez ponad rok po zakończeniu projektu. Jeżeli Wnioskodawca bezpośrednio w wyniku realizacji projektu zatrudni 3 osoby, to weryfikacji podlegać będzie utrzymanie tylko 3 etatów (wartość docelowa wskaźnika), nie uwzględniając ogólnego zatrudnienia w firmie ani zatrudnienia związane z działalnością wspieraną przez projekt.
Natomiast w kryterium pn. "Utworzenie miejsc pracy" ocenie podlegać będą miejsca pracy powstałe bezpośrednio w wyniku realizacji projektu, gdzie Eksperci merytoryczni ocenią, czy proponowane do utworzenia miejsce pracy pozostają
w bezpośredniej korelacji z inwestycją objętą wnioskiem o dofinansowanie.
Pytanie: w związku z przygotowywaniem dokumentacji aplikacyjnej
w ramach naboru dotyczącego mezoinwestycji, uprzejmie proszę
o doprecyzowanie zasad stosowania i rozliczania wskaźnika rezultatu: „Miejsca pracy utworzone we wspieranych jednostkach”. Zgodnie z opisem, wskaźnik wyrażony jest w ekwiwalencie pełnego czasu pracy (EPC), a jego wartość liczona jest jako różnica pomiędzy stanem zatrudnienia przed rozpoczęciem projektu i rokiem po jego zakończeniu. W związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy jedno nowo utworzone stanowisko pracy zawsze odpowiada jednemu EPC, czy dopuszczalne jest również wykazywanie miejsc pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. 0,5 EPC, to jest 3 stanowiska pracy o łącznym EPC 1,5)?
- Jakie formy zatrudnienia są akceptowalne do ujęcia we wskaźniku? Czy dopuszczalne są np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontrakty B2B, czy tylko umowy o pracę?
- Czy wartością bazową wskaźnika jest liczba pracowników (w przeliczeniu na EPC) zatrudnionych w przedsiębiorstwie na moment rozpoczęcia projektu, czy też bazowo zawsze przyjmujemy wartość „0”?
- Czy zmiany w zatrudnieniu pozostałej kadry, które nie dotyczą bezpośrednio nowo utworzonych miejsc pracy (np. rotacja kadry, wzrost lub spadek zatrudnienia w innych obszarach firmy), mają wpływ na wartość i osiągnięcie wskaźnika?
- W jaki sposób następuje weryfikacja wskaźnika przez instytucję po zakończeniu projektu? Jakie dokumenty lub dane są wymagane do potwierdzenia spełnienia wskaźnika (np. listy płac, umowy)?
Odpowiedź:
- Dopuszczalnym jest wyliczenie ilości etatów w przeliczeniu na EPC, np. dwie osoby zatrudnione przez okres pół roku stanowią w sumie 1 EPC
w przypadku zatrudnienia sezonowego lub 3 osoby zatrudnione przez cały rok po 0,5 etatu (1,5 EPC). - Wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.
- Jako wartość bazową Wnioskodawca każdorazowo wskazuję wartość zero
a jako wartość docelową liczbę planowanych do utworzenia miejsc w przeliczeniu na etaty. - Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia i składania wniosku, ION sprawdzi miejsca pracy utworzone bezpośrednio w wyniku projektu, nie uwzględniając ogólnego zatrudnienia w firmie ani zatrudnienia związanego z działalnością wspieraną przez projekt.
Weryfikacja następuje na podstawie deklaracji zawartej we wniosku
o dofinansowanie. Wśród dokumentów potwierdzających osiągnięcie wskaźnika dotyczącego zatrudnienia będą umowy o pracę oraz druki ZUS.