Działanie 10.03 - Mezoinwestycje - Część 2.4
SEKTORY WYKLUCZONE
Czy rolnik/producent produkujący w ramach działów specjalnych, a nie podstawowej produkcji rolnej, nie zarejestrowany w CEIDG, ale zgłoszony do NIP i REGON, zatrudniający 12 osób może wziąć udział w konkursie FESL.10.03-IP.01-187/25?
Odpowiedź: Zgodnie z informacją zawartą w regulaminie naboru, o wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP, które na moment składania wniosku o dofinansowanie posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność rolnicza, pomimo tego, że należy uznać ją za działalność gospodarczą, nie podlega obowiązki wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i w związku z tym nie ma możliwości wzięcia udziału na naborze. Jednocześnie, w przypadku posiadania tego wpisu należy przeanalizować załącznik (dostępny pod ogłoszeniem) wskazujący sektory wykluczone w odniesieniu do przedmiotu projektu.
Czy jeżeli firma prowadzi działalność pod PKD 24.10.Z Produkcja surówki, żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych, które jest wykluczone z działania, to czy może przystąpić do programu i napisać projekt na całkiem inne PKD 31.02.Z Produkcja Mebli kuchennych, które nie jest wykluczone?
Odpowiedź: Nie ma przeciwwskazań do złożenia wniosku w ramach naboru jednakże, W przypadku prowadzenia działalności w ramach kodów PKD dotyczących działalności wykluczonych z możliwości ubiegania się o dofinasowanie Wnioskodawca ma obowiązek rozdzielenia działalności wykluczonej i związanej z projektem.
Proszę o informację dot. możliwości wnioskowania przez firmę, która w ramach projektu planuje wdrożyć produkcję suplementów diety w ramach kodu PKD 10.89 Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana. Kod ten widnieje na liście kodów wykluczonych z dopiskiem: Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, z wyłączeniem suplementów diety, substytutów mięsa, roślinnych substytutów dla jaj, nabiału i innych produktów mlecznych, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Czy planowana inwestycja dot. produkcji suplementów diety jest wykluczona z możliwości ubiegania się o wsparcie?
Odpowiedź: Zgodnie z przytoczonym dokumentem pn. „Opracowanie dotyczące rodzajów działalności wykluczonych” produkcja suplementów diety nie jest wykluczona z otrzymania wsparcia w ramach naboru.
W tekście załącznika numer 9 – działalności wykluczone, strona 36 i 37 jest między innymi mowa o pszczołach, miodzie jako nieprzetworzonym i roślinach miododajnych jako pożytku (pokarmie) dla pszczół.
Na stronie 37 Tabela 15 Dział 4 – miód naturalny; Dział 12 – nasiona, rośliny miododajne, lecznicze (zioła) są dopuszczone
W Tabeli 16 – Produkcja podstawowa produktów rolnych PKD 01.49.Z (2007) i PKD 01.48.Z oraz 01.50.Z (2025) dopuszczają produkcję podstawową bez przetworzenia w niewielkiej skali.
Czy zatem wnioskodawca może uwzględnić w niewielkiej skali hodowlę pszczół jako wyraźnego i ekologicznego wskaźnika czystości środowiskowej swojej działalności a także roślin miododajnych jako pożywienia (pożytku) dla nich czy też te działania są wykluczone z pomocy regionalnej?
Odpowiedź: Hodowla pszczół wpisuje się w sektor wykluczony i nie może uzyskać wsparcia.
Firma zajmuje się przetwórstwem mięsa drobiowego PKD to 10.12.Z PRZETWARZANIE I KONSERWOWANIE MIĘSA Z DROBIU
W załączniku numer 9 jest informacja o wykluczeniu, a także, że pomoc może być udzielona przedsiębiorstwom prowadzącym przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych wyłącznie jeśli:
- Wysokość pomocy nie zależy od ilości ani ceny produktów nabywanych od producentów rolnych lub wprowadzanych na rynek,
- Przyznanie pomocy nie jest uzależnione od przekazania jej (w całości lub w części) producentom surowców.
Inwestycja zakłada unowocześnienie linii produkcyjnej i adaptację zakładu. Nie jest ona zależna od ilości ani ceny, nie zostanie przekazana producentom. Czy jest możliwość wnioskowania o dotację ?
Odpowiedź: Jeżeli Wnioskodawca jest producentem mięsa (dokonuje uboju zwierząt), a następnie je mrozi, a potem odsprzedaje, wówczas nie może otrzymać wsparcia.
Natomiast jeżeli Wnioskodawca zakupuje mięso, a następnie je mrozi, a potem przetwarza na wyroby, wówczas taka działalność może kwalifikować się do wsparcia.
EFEKT ZACHĘTY
W ramach planowanej inwestycji przewiduje się wykonanie prac budowlanych dotyczących przebudowy posiadanego obiektu, aby spełniał on uwarunkowania i normy prowadzenia w nim planowanej nowej działalności. Spółka posiada ważne pozwolenie na budowę w tym zakresie. W ramach pozwolenia na budowę wykonano do dnia dzisiejszego prace przygotowawcze na terenie budowy, takie jak: rozbiórkę garażu/budynku gospodarczego znajdującego się w otoczeniu obiektu oraz prace niwelacji terenu, co zostało odnotowane wpisami do dziennika budowy. Etap ten został zakończony 17.04.2024r. co zostało odnotowane ostatnimi wpisami do dziennika budowy. Etap ten został wykonany we własnym zakresie. Natomiast zasadniczy etap związany z robotami budowlanymi przebudowy obiektu nie został rozpoczęty do dnia dzisiejszego, w tym nie został wybrany wykonawca dla tego etapu. Roboty budowlane nie rozpoczną się do dnia złożenia wniosku o dotację 10.3.
Czy biorąc pod uwagę charakter wykonanego już etapu rozbiórki garażu/budynku gospodarczego w otoczeniu obiektu oraz niwelacji terenu oraz mając na uwadze dokonane do dnia dzisiejszego wpisy do dziennika budowy, planowane roboty budowlane polegające na przebudowanie obiektu w kontekście wyżej wskazanych okoliczności spełniają wymogi kwalifikowalności w naborze FESL.10.03 Mezoinwestycje w MŚP?
Odpowiedź: W nawiązaniu do zapytania informuję, że nie mogą się Państwo ubiegać o wsparcie na przebudowę obiektu, gdyż zgodnie z artykułem 41 ustęp 2 prawa budowlanego pracami budowlanymi stanowiącymi o rozpoczęciu budowy są:.
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Ze wskazanych w zapytaniu informacji wynika, że inwestycja się rozpoczęła.
Posiadane pozwolenie na budowę dotyczy dwóch nieruchomości: wiaty (poza projektem, już wykonane) oraz łącznika (będzie uwzględniony w projekcie UE). Czy takie pozwolenie zostanie zaakceptowane, czy musimy na łącznik starać się o osobne pozwolenie?
Odpowiedź: W ramach naboru FESL.10.03-IP.01-187/25 wymagane jest, aby został spełniony warunek zachowania efektu zachęty. Nie ma obowiązku występowania o osobne pozwolenie na budowę jednak należy mieć na uwadze, że to po stronie Wnioskodawcy ciąży konieczność uwiarygodnienia, że przedsięwzięcie ujęte we wniosku nie zostało rozpoczęte przed jego złożeniem. W praktyce oznaczać to może m.in. pokazanie poszczególnych etapów prac objętych jednym pozwoleniem i wykazaniem, że etap został zrealizowany i zamknięty (np. w formie częściowego odbioru lub adekwatnych zapisów kierownika budowy w dzienniku budowy). Przez rozpoczęcie realizacji projektu należy rozumieć rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie związane z realizacją projektu, w tym zamówienie urządzenia lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw. Zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie studiów wykonalności, nie uznaje się za rozpoczęcie prac.
Czy złożenie oferty w przetargu na zakup nieruchomości (w tym wpłata wadium) przed złożeniem wniosku o dofinansowanie stanowi naruszenie zasady efektu zachęty i może zostać uznane za rozpoczęcie realizacji projektu, co skutkowałoby brakiem możliwości uzyskania wsparcia. Czy taka czynność może zostać potraktowana jako pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie, o którym mowa w Regulaminie wyboru projektów.
Odpowiedź: Zgodnie z załącznikiem do ogłoszenia dotyczącym zasad kwalifikowalności, koszt zakupu nieruchomości nie stanowi kosztu kwalifikowalnego w ramach naboru FESL.10.03-IP.01-187/25. Odnosząc się natomiast do dalszej części pytania – jeżeli zakup nieruchomości nie będzie wykazywany w projekcie ani jako wydatek kwalifikowalny, ani jako niekwalifikowalny, wówczas – mimo opisanej sytuacji – nie dojdzie do naruszenia zasady efektu zachęty.
Jednocześnie zaznaczam, że zarówno nabycie nieruchomości, jak i wpłacenie wadium na potrzeby projektu (jeżeli Wnioskodawca nie będzie ubiegać się o wsparcie na nią) przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, nie jest traktowane jako naruszenie zasady efektu zachęty.
Wnioskodawca uzyskał przed dniem planowanego złożenia wniosku pozwolenie na budowę planowanej inwestycji. Na podstawie tego pozwolenia dokonano wyłącznie wytyczenia budynku w terenie (czynności geodezyjne). Nie rozpoczęto natomiast żadnych fizycznych robót budowlanych na terenie inwestycji, to jest nie zostały wykonane żadne prace ziemne, fundamentowe ani żadne inne czynności budowlane mające charakter nieodwracalny.
W związku z powyższym, proszę uprzejmie o potwierdzenie: Czy opisany stan zaawansowania inwestycji oznacza, że projekt nie został jeszcze rozpoczęty w rozumieniu artykuł 2 punkt 23 Rozporządzenia 651/2014, a tym samym spełniony został warunek efektu zachęty, o którym mowa w artykuł 6 ustęp 2 tego rozporządzenia?
Odpowiedź: Z zapytania wynika, że wnioskodawca przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie podjął czynności wytyczenia geodezyjnego, niezbędnego do przeprowadzenia dalszych robót budowlanych, czyli dokonał rozpoczęcia robót budowlanych związanych z inwestycją. W kontekście powyższego wydaje się, że efekty zachęty został naruszony.
Jak wskazuje prawo budowlane artykuł 41 ustęp 2, pracami budowlanymi stanowiącymi o rozpoczęciu budowy są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy
Czy firma, która ma w swojej działalności kod PKD związany z importem i sprzedażą alkoholi (jednak nie zajmująca się produkcją), jednocześnie prowadząca działalność w zakresie wynajmu maszyn dla górnictwa, może być kwalifikowana do projektu, jeśli projekt będzie skupiał się zakresie zakupu środków trwałych jak maszyny, a realizacja oraz efekty projektu nie będą w żaden sposób związane z produkcją/importem/sprzedażą alkoholu?
Odpowiedź: Firma zajmująca się handlem alkoholem, a jednocześnie prowadząca działalność okołogórniczą może ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach naboru FESL.10.03-IP.01-187/25. Przedmiot i zakres projektu powinny być zgodne z wytycznymi zawartymi w ogłoszeniu o naborze.
Proszę mieć również na uwadze zapisy załącznika numer 9 do Regulaminu naboru czyli Opracowanie dotyczące rodzajów działalności wykluczonych, a także należy mieć na uwadze, że Projekt będzie musiał przyczyniać się też do transformacji województwa śląskiego.