FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego perspektywa 2021-2027

Działanie 01.08 - Innowacje cyfrowe w MŚP – część 1 dokończenie



KWALIFIKOWALNOŚĆ


1. Środki trwałe/dostawy
W ramach tej kategorii kwalifikowalne są: koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta);
Czy to oznacza, że nie można zakupić maszyn (maszyny robione na zamówienie, dla konkretnego klienta i branży i innowacji) podłączonych i zaprogramowanych z innowacyjnym systemem ? Z cytowanego fragmentu zał. nr 6 do naboru wynika, że nie można kupić środków trwałych lecz jedynie sprzęt informatyczny?
Zgodnie z zał. 6
sprzęt informatyczny - w skład sprzętu informatycznego wchodzą serwery i infrastruktura sieciowa, komputery i urządzenia peryferyjne, tj.: maszyny przenośne do automatycznego przetwarzania danych, (np. laptopy, notebooki); komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe, smartfony) i podobne; terminale kasowe (POS), terminale komputerowe typu bankomat (ATM) i podobne maszyny nadające się do podłączenia do maszyny przetwarzającej dane lub do sieci; maszyny do automatycznego przetwarzania danych w formie systemów; pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych, zawierające lub nie w tej samej obudowie jedno lub dwa urządzenia następującego typu: urządzenia pamięci, urządzenia wejścia i wyjścia; urządzenia peryferyjne (klawiatura, monitor, mysz, itp.); skanery (z wyłączeniem urządzeń wielofunkcyjnych zawierających drukarkę, skaner, kopiarkę i/lub faks); drukarki współpracujące z urządzeniami do przetwarzania danych; jednostki wykonujące co najmniej dwie z następujących funkcji: drukowanie, skanowanie, kopiowanie, faksowanie; pozostałe peryferyjne urządzenia wejścia lub wyjścia; urządzenia pamięci do nieruchomych nośników informacji; urządzenia pamięci do ruchomych nośników informacji; pozostałe jednostki do maszyn do automatycznego przetwarzania danych; części i akcesoria do maszyn liczących; półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej; poza tym stacje robocze, specjalistyczne szafy rackowe, sprzęt do wideokonferencji (kamery, mikrofony, ekrany dla wspierania zdalnej pracy i spotkań online), urządzenia do kontroli dostępu (systemy rozpoznawania twarzy lub czytniki kart do zabezpieczenia dostępu do obiektów i danych), kioski samoobsługowe (dla usprawnienia obsługi klienta w różnych branżach), infrastruktura dla IoT (Internet of Things) tj. czujniki, moduły komunikacyjne dla zautomatyzowanego zbierania danych.
Sam system bez maszyn współpracujących z nim nie bardzo ma sens, bo jak ma się zmienić proces produkcji bez nowych urządzeń posiadających nowe funkcje i nowe oprogramowanie spinające wszystko w jeden innowacyjny system?

Zgodnie z Załącznikiem numer 6 do Regulaminu wyboru projektów Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP za wydatki kwalifikowalne w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT.

Inwestycje w rozwiązania dotyczące automatyzacji procesów produkcyjnych poprzez zakup środków trwałych kwalifikują się do wsparcia w formule zwrotnej jednakże nie w ramach działania realizowanego przez ŚCP, takie projekty możliwe są do objęcia wsparciem w ramach działania FESL.01.09 Konkurencyjność przedsiębiorstw, cel szczegółowy EFRR.CP1.III - Wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.

W związku z powyższym w przypadku naboru dla działania 1.08 jeżeli zakupione maszyny nie stanowią sprzętu informatycznego – nie ma możliwości uznania wydatków za wydatki kwalifikowalne. Jeżeli jednak maszyna stanowić będzie sprzęt informatyczny zgodnie z definicją wskazaną w Załączniku numer 6 – będzie stanowić wydatek kwalifikowalny przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w dokumentacji dla naboru.


2. Czy w ramach ww. konkursu możliwy jest zakup linii produkcyjnej bądź maszyn cechujących się wysokim stopniem zautomatyzowania, bądź robotów automatyzujących prace zakładu/linii produkcyjnej oraz systemu informatycznego sterującego ww. robotami, urządzeniami.
Jeżeli tak, to jakie cechy muszą spełniać roboty, urządzenia zrobotyzowane aby mogły być kwalifikowane w ramach projektu?

W ramach naboru FESL.01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP kwalifikowalne są: koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT, koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej, zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta).

Za sprzęt informatyczny należy uznać wyłącznie serwery i infrastruktura sieciowa, komputery i urządzenia peryferyjne, tj.: maszyny przenośne do automatycznego przetwarzania danych, (np. laptopy, notebooki); komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe, smartfony) i podobne; terminale kasowe (POS), terminale komputerowe typu bankomat (ATM) i podobne maszyny nadające się do podłączenia do maszyny przetwarzającej dane lub do sieci; maszyny do automatycznego przetwarzania danych w formie systemów; pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych, zawierające lub nie w tej samej obudowie jedno lub dwa urządzenia następującego typu: urządzenia pamięci, urządzenia wejścia i wyjścia; urządzenia peryferyjne (klawiatura, monitor, mysz, itp.); skanery (z wyłączeniem urządzeń wielofunkcyjnych zawierających drukarkę, skaner, kopiarkę i/lub faks); drukarki współpracujące z urządzeniami do przetwarzania danych; jednostki wykonujące co najmniej dwie z następujących funkcji: drukowanie, skanowanie, kopiowanie, faksowanie; pozostałe peryferyjne urządzenia wejścia lub wyjścia; urządzenia pamięci do nieruchomych nośników informacji; urządzenia pamięci do ruchomych nośników informacji; pozostałe jednostki do maszyn do automatycznego przetwarzania danych; części i akcesoria do maszyn liczących; półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej; poza tym stacje robocze, specjalistyczne szafy rackowe, sprzęt do wideokonferencji (kamery, mikrofony, ekrany dla wspierania zdalnej pracy i spotkań online), urządzenia do kontroli dostępu (systemy rozpoznawania twarzy lub czytniki kart do zabezpieczenia dostępu do obiektów i danych), kioski samoobsługowe (dla usprawnienia obsługi klienta w różnych branżach), infrastruktura dla IoT (Internet of Things) tj. czujniki, moduły komunikacyjne dla zautomatyzowanego zbierania danych.

Wątpliwym jest wsparcie w ramach projektu zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Wyżej wskazana definicja pozwoli ostatecznie na analizę w tym zakresie.


3. Czy w ramach naboru możliwe będzie kwalifikowanie nabycia inteligentnych maszyn produkcyjnych, które będą integrowane ze specjalistycznym oprogramowaniem? Kryteria punktują projekty w ramach których planowana jest budowa inteligentnych linii technologicznych, stąd pytanie czy koszt ich stworzenia można ująć w wydatkach kwalifikowanych - taka linia/maszyna nie jest to sprzęt informatyczny, czy wysokospecjalistyczne narzędzie ICT. Czy w ramach naboru można dofinansować usługę wdrożenia specjalistycznego oprogramowania?

W związku z wątpliwościami pragnę wyjaśnić, że zgodnie z Załącznikiem numer 6 do Regulaminu wyboru projektów Kwalifikowalność dla naboru numer FESL.01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP za wydatki kwalifikowalne w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT. W związku z powyższym oraz informacją, że planowane do nabycia w ramach projektu inteligentne maszyny produkcyjne nie stanowią sprzętu informatycznego – nie ma możliwości uznania wydatków za wydatki kwalifikowalne. Jeżeli jednak inteligentna maszyna produkcyjna stanowić będzie sprzęt informatyczny zgodnie z definicją wskazaną w Załączniku numer 6 – będzie stanowić wydatek kwalifikowalny przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w dokumentacji dla naboru.

Ponadto informuję, że zgodnie z Załącznikiem numer 6 wydatki kwalifikowalne stanowią między innymi koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego oprogramowania, koszty szkolenia personelu, instruktażu, pod warunkiem, że koszty te ujęte są w wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta). Jednocześnie informuję, że za koszty kwalifikowalne uznać można koszty wsparcia uczestników projektu oraz podmiotów objętych wsparciem (szkolenia). W związku z tym, jeżeli usługa wdrożenia specjalistycznego oprogramowania nie wpisuje się w powyższe to stanowi koszt niekwalifikowalny.


4. Projekt polega na automatyzacji procesu produkcji - wdrażanie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi. – 0 lub 2 pkt,
Są to m. innymi roboty które łącząc z maszynami jakie już posiadamy i podajnikami stworzą linię produkcyjną opracowana wg naszego autorskiego pomysłu.
Czy w/w koszty będą kosztami kwalifikowalnymi w konfekcje zapisu załącznika nr 6. Kwalifikowalność pojawiła się wątpliwość gdyż nie jest to sprzęt informatyczny?
1.1 Środki trwałe/dostawy
W ramach tej kategorii kwalifikowalne są: koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta)?

Zgodnie z zapisami Kwalifikowalności wydatków przewidzianą dla nabór nr.: FESL.01.08-IP.01-110/24 za kwalifikowalne uznaje się m.in. koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta.

Zakup robotów nie wpisuje się w ten katalog.

Jeśli chodzi o wskazane kryteria merytoryczne, istniej możliwość otrzymania punktów w ramach oceny aspektu dotyczącego wdrażania inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi w przypadku gdy Wnioskodawca poprzez zakup sprzętu informatycznego lub zakup wartości niematerialnych wdroży inteligentną linię produkcyjną.


5. Czy zakup i wdrażanie inteligentnych linii produkcyjnych też się kwalifikuje w działaniu 1.8 chodzi o komunikacje z maszynami i zarządzania nimi w sposób cyfrowy. Czy środki pieniężne można na to pozyskać. Czytałem dokumentację od konkursu i chcę się upewnić, bo w innych konkursach np. na Małopolsce była taka możliwość.

Informuję, że zgodnie z Załącznikiem numer 6 do Regulaminu wyboru projektów Kwalifikowalność dla naboru numer FESL.01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP za wydatki kwalifikowalne w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT.

W związku z powyższym zakup inteligentnych linii produkcyjnych nie mieści się w definicji sprzętu informatycznego tj: „Za sprzęt informatyczny należy uznać wyłącznie serwery i infrastrukturę sieciową, komputery i urządzenia peryferyjne, tj.: maszyny przenośne do automatycznego przetwarzania danych, (np. laptopy, notebooki); komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe, smartfony) i podobne; terminale kasowe (POS), terminale komputerowe typu bankomat (ATM) i podobne maszyny nadające się do podłączenia do maszyny przetwarzającej dane lub do sieci; maszyny do automatycznego przetwarzania danych w formie systemów; pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych, zawierające lub nie w tej samej obudowie jedno lub dwa urządzenia następującego typu: urządzenia pamięci, urządzenia wejścia i wyjścia; urządzenia peryferyjne (klawiatura, monitor, mysz, itp.); skanery (z wyłączeniem urządzeń wielofunkcyjnych zawierających drukarkę, skaner, kopiarkę i/lub faks); drukarki współpracujące z urządzeniami do przetwarzania danych; jednostki wykonujące co najmniej dwie z następujących funkcji: drukowanie, skanowanie, kopiowanie, faksowanie; pozostałe peryferyjne urządzenia wejścia lub wyjścia; urządzenia pamięci do nieruchomych nośników informacji; urządzenia pamięci do ruchomych nośników informacji; pozostałe jednostki do maszyn do automatycznego przetwarzania danych; części i akcesoria do maszyn liczących; półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej; poza tym stacje robocze, specjalistyczne szafy rackowe, sprzęt do wideokonferencji (kamery, mikrofony, ekrany dla wspierania zdalnej pracy i spotkań online), urządzenia do kontroli dostępu (systemy rozpoznawania twarzy lub czytniki kart do zabezpieczenia dostępu do obiektów i danych), kioski samoobsługowe (dla usprawnienia obsługi klienta w różnych branżach), infrastruktura dla IoT (Internet of Things) tj. czujniki, moduły komunikacyjne dla zautomatyzowanego zbierania danych.


6. Proszę o informacje czy w ramach konkursu 1.8 Innowacje Cyfrowe można sfinansować zakup robota medycznego poprawiającego dokładność wykonywanych zabiegów?

Zgodnie z Załącznikiem numer 6 do Regulaminu wyboru projektów Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP za wydatki kwalifikowalne w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT. W związku z powyższym w sytuacji gdy planowany do nabycia w ramach projektu robot medyczny stanowić będzie sprzęt informatyczny zgodnie z definicją wskazaną w Załączniku numer 6 – będzie stanowić wydatek kwalifikowalny przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w dokumentacji dla naboru, w sytuacji gdy wskazany wydatek nie będzie stanowić sprzętu informatycznego wówczas nie ma możliwości uznania wydatku za kwalifikowalny.

Za sprzęt informatyczny należy uznać wyłącznie serwery i infrastruktura sieciowa, komputery i urządzenia peryferyjne, tj.: maszyny przenośne do automatycznego przetwarzania danych, (np. laptopy, notebooki); komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe, smartfony) i podobne; terminale kasowe (POS), terminale komputerowe typu bankomat (ATM) i podobne maszyny nadające się do podłączenia do maszyny przetwarzającej dane lub do sieci; maszyny do automatycznego przetwarzania danych w formie systemów; pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych, zawierające lub nie w tej samej obudowie jedno lub dwa urządzenia następującego typu: urządzenia pamięci, urządzenia wejścia i wyjścia; urządzenia peryferyjne (klawiatura, monitor, mysz, itp.); skanery (z wyłączeniem urządzeń wielofunkcyjnych zawierających drukarkę, skaner, kopiarkę i/lub faks); drukarki współpracujące z urządzeniami do przetwarzania danych; jednostki wykonujące co najmniej dwie z następujących funkcji: drukowanie, skanowanie, kopiowanie, faksowanie; pozostałe peryferyjne urządzenia wejścia lub wyjścia; urządzenia pamięci do nieruchomych nośników informacji; urządzenia pamięci do ruchomych nośników informacji; pozostałe jednostki do maszyn do automatycznego przetwarzania danych; części i akcesoria do maszyn liczących; półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej; poza tym stacje robocze, specjalistyczne szafy rackowe, sprzęt do wideokonferencji (kamery, mikrofony, ekrany dla wspierania zdalnej pracy i spotkań online), urządzenia do kontroli dostępu (systemy rozpoznawania twarzy lub czytniki kart do zabezpieczenia dostępu do obiektów i danych), kioski samoobsługowe (dla usprawnienia obsługi klienta w różnych branżach), infrastruktura dla IoT (Internet of Things) tj. czujniki, moduły komunikacyjne dla zautomatyzowanego zbierania danych.

Wydaje się, że robot medyczny usprawniający dokładność wykonywania zabiegów nie wpisuje się w wyżej wskazaną definicję. Wyżej wskazana definicja pozwoli ostatecznie na analizę w tym zakresie.


7. Czy drukarki 3D wpisują się we wskazaną w załączniku definicję sprzętu informatycznego?

W odpowiedzi na przesłane pytanie informuję, że w ramach działania 1.8 kwalifikowalny jest jako środek trwały, sprzęt informatyczny bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT. W ramach tego sprzętu kwalifikowalne są drukarki współpracujące z urządzeniami do przetwarzania danych.

W związku z powyższym, co do zasady drukarka 3D może być wydatkiem kwalifikowalnym, pod warunkiem, że będzie wspierała wprowadzenie wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie, w wyniku których przedsiębiorstwo wprowadzi procesy związane z cyfryzacją i automatyzacją procesów biznesowych co zostanie potwierdzone stosownym wyjaśnieniem we wniosku np. w opisie wydatku.


8. Mam pytanie związane z kwalifikowalnością zakupu plotera laserowego w ramach konkursu 1.8.
Zgodnie z definicją zawartą w załączniku numer 6 do naboru urządzenia peryferyjne są kosztami kwalifikowalnymi, a takim urządzeniem według definicji jest ploter laserowy.
Natomiast w związku z tym, że jako taki nie jest wymieniony w załączniku wolę dopytać o tę kwestię. Oczywiście będzie on funkcjonował w połączeniu z innym sprzętem ICT i oprogramowaniem, bo sam w sobie bez tego połączenia nie funkcjonuje.

Informuję, że za kwalifikowalne uznaje się koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta). W związku z powyższym zakup plotera laserowego stanowi wydatek kwalifikowalny w ramach naboru FESL.01.08-IP.01-110/24. Należy jednak pamiętać, że głównym celem działania jest wprowadzenie wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwach z kategorii MŚP, stąd należy wziąć pod uwagę czy zakupywane urządzenie faktycznie będzie bezpośrednio związane z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT, a także czy wpisuje się w definicję sprzętu informatycznego, wskazaną w Kwalifikowalności dla naboru numer FESL.01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP.


9. W dokumencie Załącznik nr 6 - Kwalifikowalność wskazano, że - Środki trwałe/dostawy
W ramach tej kategorii kwalifikowalne są: koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta). Natomiast w dokumencie Załącznik nr 1 - Kryteria wyboru projektów jednym z dodatkowo punktowanych elementów jest wdrażanie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi. – 0 lub 2 pkt.
Czy powyższe zapisy się nie wykluczają? Czy wspomniane inteligentne linie produkcyjne należy zakwalifikować do sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT?

W związku z wątpliwościami pragnę wyjaśnić, że wskazane w zapytaniu zapisy nie pozostają ze sobą w sprzeczności. Jednocześnie przypominam, że zgodnie z Załącznikiem numer 6 do Regulaminu wyboru projektów - Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-01.08.IP.01-110/24 za wydatki kwalifikowalne w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT. W związku z powyższym oraz przy założeniu, że planowana do zakupu w ramach projektu inteligentna linia produkcyjna stanowić będzie sprzęt informatyczny (zgodnie z definicją wskazaną w Załączniku numer 6) – wydatek stanowić będzie koszt kwalifikowalny.

Ponadto należy podkreślić, że wskazane w kryterium pn. „Zwiększenie poziomu cyfryzacji i automatyzacji w przedsiębiorstwie” wdrożenie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi nie należy utożsamiać z możliwością zakupu danego środka trwałego (sprzętu informatycznego), gdyż Wnioskodawca może zakładać w ramach projektu zakup określonych wartości niematerialnych i prawnych, które w połączeniu z maszynami (rozwiązaniami, technologiami w firmie), którymi już dysponuje Wnioskodawca, lub które Wnioskodawca zamierza ująć w wydatkach niekwalifikowalnych lub zakupić poza projektem sprawią, że wdrożona zostanie inteligentna linia produkcyjna.

Jednocześnie należy pamiętać o konieczności zachowania pozostałych warunków określonych w dokumentacji dla przedmiotowego naboru.


10. Chcielibyśmy dokonać zakupów 2 rodzajów urządzeń informatycznych dla naszych spółek:
1) oprogramowania analizującego wyniki badań pacjenta w tym z połączonego ze specjalistycznym rezonansem aby usprawniać i automatyzować proces badania pacjenta po COVID-19 (powikłania) w tym w przygotowaniu do rehabilitacji i operacji. Wdrażamy obecnie innowacyjną kabinę badawczą gdzie pacjent bez udziału lekarza może mieć badane czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego za pomocą zdalnych urządzeń diagnostycznych. Na końcu byłby połączony z urządzeniami diagnostyki rezonans z oprogramowaniem które analizowały wyniki porównując je z kartoteką pacjenta (zdalnie, bez udziału lekarza). Zaproponowało By to unikalny system zbadania stanu klinicznego pacjenta przed operacją lub skierowaniem na operację (system sam analizował dane z urządzeń, za pomocą AI szacując ryzyko zdarzeń sercowo naczyniowych).
Dane z Rezonansu trafiałyby do systemu analizującego dane medyczne w bazie danych, a system z wykorzystaniem AI, optymalizował zakres leczenia powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów w tym analizował czynniki ryzyka bezpośrednio przed operacją lub rehabilitacją. System nie wymagałby udziału człowieka. Zestaw składałby się z komputera, oprogramowania analizującego dane, algorytmów AI i urządzenia badawczego (rezonans jako urządzenie peryferyjne).
2) roboty rehabilitacyjne które z automatyzują proces rehabilitacji - bez konieczności udziału rehabilitanta. Robot ma oprogramowanie (jest jego nośnikiem) które analizując dane od pacjenta automatycznie dobiera zakresu terapii (np. uwzględnia możliwości pacjenta uwzględniając także dane z kartoteki i rozpoznania klinicznego, automatycznie przetwarzając dane). Robot korzysta z AI aby optymalizować terapie dobierając skalę obciążenia do szerokiego spektrum danych z rozpoznania klinicznego z wielu urządzeń.
Obydwa opisy pasują do Regulaminu i wytycznych kwalifikowalności:
Zgodnie z Regulaminem strona 14 dofinansowanie można uzyskać na "Wysokospecjalistyczne narzędzie ICT (wysokospecjalistyczne rozwiązanie cyfrowe)".
A jest to wg definicji w Regulaminie: zaawansowana technologicznie aplikacja (jest-zarówno robot jak i urządzenie rezonansu ją posiada), oprogramowanie lub system informatyczny, zaprojektowane specjalnie w celu wsparcia procesów biznesowych, produkcyjnych lub operacyjnych przedsiębiorstw (tutaj zaprojektowane dla świadczenia super innowacyjnej rehabilitacji i diagnostyki). Elementem systemu informatycznego jest sprzęt informatyczny plus oprogramowanie - zgodnie z definicją Wytycznych kwalifikowalności.
Wg definicji z Wytycznych kwalifikowalności (słownik) w ramach projektu można zakupić "sprzęt informatyczny" - a "w skład sprzętu informatycznego wchodzą":

  • "serwery i infrastruktura sieciowa" - nasza inwestycja się z tego składa, i to chcemy kupić;
  • "komputery" - nasza inwestycja się z tego składa, i to chcemy kupić;
  • "urządzenia peryferyjne, tj.: maszyny przenośne do automatycznego przetwarzania danych", (np. laptopy, notebooki); komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe, smartfony) i podobne; terminale kasowe (POS), terminale komputerowe typu bankomat (ATM) i podobne maszyny nadające się do podłączenia do maszyny przetwarzającej dane lub do sieci (tego nie chcemy); maszyny do automatycznego przetwarzania danych w formie systemów (to chcemy, taką funkcję pełni rezonans i oprogramowanie które zawiera); pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych, zawierające lub nie w tej samej obudowie jedno lub dwa urządzenia następującego typu: urządzenia pamięci, urządzenia wejścia i wyjścia; urządzenia peryferyjne (klawiatura, monitor, mysz, itp.); skanery (te elementy ma rezonans oraz roboty rehabilitacyjne); jednostki wykonujące co najmniej dwie z następujących funkcji: drukowanie, skanowanie, kopiowanie, faksowanie (tutaj zarówno roboto rehabilitacyjny jak i rezonans połączone są z tymi urządzeniami umożliwiając druk wyników badań lub efektów rehabilitacji); pozostałe peryferyjne urządzenia wejścia lub wyjścia; urządzenia pamięci do nieruchomych nośników informacji; urządzenia pamięci do ruchomych nośników informacji (nie będzie); pozostałe jednostki do maszyn do automatycznego przetwarzania danych (elementy skanujące rezonansu, robota rehabilitacyjnego); części i akcesoria do maszyn liczących; półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej; poza tym stacje robocze, specjalistyczne szafy rackowe, sprzęt do wideokonferencji (kamery, mikrofony, ekrany dla wspierania zdalnej pracy i spotkań online) (tutaj zarówno rezonans jak i roboty wyposażone są w kamery z czujnikami), urządzenia do kontroli dostępu (systemy rozpoznawania twarzy lub czytniki kart do zabezpieczenia dostępu do obiektów i danych), kioski samoobsługowe (dla usprawnienia obsługi klienta w różnych branżach), infrastruktura dla IoT (Internet of Things) tj. czujniki, moduły komunikacyjne dla zautomatyzowanego zbierania danych (wszystkie te elementy posiada rezonans i podłączone do niego komputery oraz zintegrowane z nim oprogramowanie).


Dalej zgodnie z Regulaminem zakupy muszą: "charakteryzować się wysokim stopniem specjalizacji oraz zaawansowanymi funkcjonalnościami" (tutaj innowacyjne oprogramowanie samo na podstawie danych analizować będzie stan kliniczny pacjenta po covid zbierając dane z rezonansu i dane z kartoteki pacjenta i zebrany wywiad z chatbotem oraz dane z innych urządzeń-zdalnie), które umożliwiają wprowadzenie zasadniczych zmian i usprawnień w działalności przedsiębiorstwa poprzez cyfryzację i automatyzację procesów (nie trzeba będzie prowadzić rozmowy lekarza z pacjentem tylko oprogramowanie za pomocą chatbota zrobi wywiad, a następnie pacjent zostanie przebadany za pomocą wyrobów medycznych w kabinie specjalnej i pójdzie na rezonans, gdzie oprogramowanie określa jego stan zdrowia albo robot dobierze rehabilitacje-bez zaangażowania rehabilitanta, który jedynie będzie nadzorował, a nie uczestniczył w procesie).
Dalej wg Regulaminu: "aby narzędzie to było uznane za wysokospecjalistyczne, musi spełniać następujące kryteria:

  1. Zaawansowanie technologiczne: Narzędzie wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, oferując rozwiązania o wyższym stopniu zaawansowania niż standardowe oprogramowanie czy sprzęt dostępny na rynku (zgadza się).
  2. Specjalizacja funkcjonalna: Jest zaprojektowane do realizacji specyficznych, wyspecjalizowanych funkcji, które są dostosowane do złożonych wymagań operacyjnych lub produkcyjnych przedsiębiorstw, przyczyniając się do zasadniczej zmiany w procesie produkcyjnym lub biznesowym (zgadza się-badanie pacjentów przed rehabilitacją lub operacją będzie zautomatyzowane).
  3. Możliwość integracji: Posiada zdolność do integracji z istniejącymi systemami informatycznymi w przedsiębiorstwie, umożliwiając płynne połączenie nowych funkcjonalności z obecnymi procesami biznesowymi (tak połączone z naszym EDM, będzie można uzupełniać o dodatkowe funkcje).
  4. Skalowalność i elastyczność: Zapewnia możliwość dostosowania zakresu i skali działania w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i warunki biznesowe, oferując przedsiębiorstwu możliwość dynamicznego rozwoju (zgadza się, oszczędza czas lekarzy, uniezależnia od dostępności personelu).
  5. Wpływ na innowacyjność i efektywność: Wprowadzenie narzędzia przyczynia się do znaczącej poprawy efektywności, produktywności lub innowacyjności przedsiębiorstwa, wykraczając poza efekty możliwe do uzyskania przy użyciu standardowych rozwiązań ICT (zgadza się).


Przykłady wysokospecjalistycznych narzędzi ICT dla MŚP mogą obejmować m.in:

  1. Zaawansowane systemy zarządzania, które umożliwiają optymalizację procesów usługowych, planowanie zasobów, kontrolę jakości oraz monitorowanie wydajności (tutaj wszystkie elementy mają zastosowanie, automatyczne badanie pozwoli na ocenę skuteczności dotychczasowego leczenia).
  2. Specjalistyczne oprogramowanie do analizy danych, które pozwala na gromadzenie, przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych w celu wykrywania trendów, identyfikacji nowych możliwości biznesowych oraz podejmowania trafnych decyzji (tak oprogramowanie umożliwi analizę historycznych terapii i wyciągnie z nich wniosków , zawierać będzie algorytmy AI).
  3. Narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych, takie jak systemy workflow (przepływ informacji lub pracy) czy robotyka procesowa, które pozwalają na zautomatyzowanie rutynowych czynności, eliminację błędów oraz poprawę efektywności operacyjnej (to chcemy robić!).
  4. Specjalistyczne rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami (CRM), które umożliwiają skuteczne zarządzanie kontaktami z klientami, prowadzenie działań marketingowych oraz analizę potrzeb i preferencji klientów (spełniamy, klient sam się będzie umawiał! do rehabilitacji lub na badanie).
  5. Systemy CRM (Customer Relationship Management) z AI: Do zarządzania relacjami z klientami, wykorzystujące sztuczną inteligencję do personalizacji doświadczeń klientów (oczywiście, esencja tego co chcemy robić.
  6. Narzędzia do wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR): W szkoleniach, projektowaniu produktów czy marketingu, oferujące unikalne doświadczenia (nasza rehabilitacja neurologiczna uwzględnia wykorzystanie VR).
  7. Wprowadzenie wysokospecjalistycznych narzędzi ICT w przedsiębiorstwach MŚP powinno przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności (będzie), efektywności operacyjnej (będzie) oraz innowacyjności firmy (będzie), umożliwiając lepsze wykorzystanie potencjału technologicznego oraz szybsze dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych (będzie). Wysokospecjalistyczne narzędzia ICT mogą również dodatkowo przyczyniać się do obniżenia zapotrzebowania na energię poprzez optymalizację jej zużycia (będzie, bo będą połączone z naszym OZE).


Zatem pytanie czy zakup urządzeń robotów i rezonansu posiadających tak wyrafinowane oprogramowanie i spełniające zgodnie z ww. opisem warunki programu, można sfinansować z działania 1.8.

W odpowiedzi na zapytanie informuję, że:

Ad1) Wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie na oprogramowanie analizujące wyniki badań pacjenta, komputer, natomiast rezonans stanowiłby koszt niekwalifikowalny projektu, gdyż jest to wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny, a nie sprzęt informatyczny, nie jest to również sprzęt peryferyjny.

Ad2) Wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie na oprogramowanie, natomiast robot rehabilitacyjny stanowiłby koszt niekwalifikowalny projektu – nie jest to sprzęt informatyczny.

W związku z demarkacją z Działaniem 1.9 Konkurencyjność przedsiębiorstw Realizowanym przez Instytucję Zarządzającą FE SL – Dep. Rozwoju i Transformacji Regionu nie ma możliwości kwalifikowania wysokospecjalistycznych maszyn, urządzeń, robotów, linii produkcyjnych itp. jako koszt kwalifikowalny w ramach Działania 1.8.


11. Czy w ramach projektu możemy zakwalifikować licencję, która nie będzie ujęta w wartości początkowej wartości środków trwałych. Koszt takiej licencji ponosi się co roku. Obecnie jest standardowe rozwiązanie nabywania tego typu licencji w ujęciu rocznym.
Jest ona uzasadniona i niezbędna do realizacji projektu i pracy platformy sprzedażowej, wiemy że będziemy jej używać przez okres wykraczający poza okres trwałości projektu tj. powyżej trzech lat, jednak opłaty za jej korzystanie będziemy ponosić cyklicznie co roku.
Wobec tego:
1. Czy taka licencja spełnia zapisy kwalifikowalności i będzie możliwa do nabycia w ramach art. 14 GBER jako wartość niematerialna i prawna. Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu konkursu kwalifikowane w ramach powyższego są: koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej.
2. Czy w przypadku gdy projekt będzie trwał np. 18 miesięcy czy możemy ująć koszt kolejnej licencji wyliczając jej koszt proporcjonalnie na 6 miesięcy?

W odpowiedzi na pytanie 1 informuję, że nabycie licencji jest kwalifikowalne w ramach kategorii „wartości niematerialne i prawne”.

Wydatek ten powinien być poniesiony w okresie realizacji projektu, który – zgodnie z „Regulaminem wyboru projektów” - powinien być zgodny z zasadą n+1. Oznacza to, że od chwili podpisania umowy o dofinansowanie należy zrealizować projekt w ciągu 12 miesięcy.

Odpowiadając na pytanie 2 - kwalifikowalne będzie nabycie licencji w okresie realizacji projektu. W przypadku, gdy w okresie realizacji projektu poniesione zostaną 2 licencje roczne – to będą one kwalifikowalne w całości – nie ma konieczności proporcjonalnego wyliczania wartości jednej licencji na poszczególne miesiące.

Należy pamiętać, że zgodnie z „Kwalifikowalnością dla naboru numer FESL-01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP” – w przypadku nabycia wartości niematerialnych i prawnych - wydatek musi być włączony do ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta i podlegać amortyzacji w ujęciu podatkowym (dotyczy wydatków w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej).


12. Ponieważ cyfryzacja polega na integrowaniu rozwiązań IT na przykład z parkiem maszynowym, moje pytanie jest takie: czy kosztem kwalifikowanym w projekcie jest maszyna CNC - sterowana cyfrowo poprzez wbudowany komputer, który jest zarazem urządzeniem informatycznym i integralnym, nieodłącznym elementem tej maszyny - bez niej przedsiębiorstwo nie może mówić o cyfryzacji?

Informuję, że zgodnie z pkt IV ppkt 1.1. Załącznika nr 6 do Regulaminu wyboru projektów Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-01.08.IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP, wydatkiem kwalifikowalnym w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT.

Biorąc pod uwagę powyższe, maszyna CNC nie wpisuje się w definicję sprzętu informatycznego wskazanego w pkt I ppkt 1 w/w Załącznika, dlatego nie może stanowić wydatku kwalifikowalnego.

Wnioskodawca może zakładać w ramach projektu zakup określonych wartości niematerialnych i prawnych, które w połączeniu z maszynami (rozwiązaniami, technologiami w firmie), którymi już dysponuje Wnioskodawca, lub które Wnioskodawca zamierza ująć w wydatkach niekwalifikowalnych lub zakupić poza projektem sprawią, że wdrożona zostanie inteligentna linia produkcyjna.


13. W wytycznych dot. kwalifikowalności wskazano definicje sprzętu informatycznego jako m.in.:
1. terminale komputerowe typu bankomat (ATM) i podobne maszyny nadające się do podłączenia do maszyny przetwarzającej dane lub do sieci;
2. kioski samoobsługowe (dla usprawnienia obsługi klienta w różnych branżach).
Zastanawiamy się, czy w tę definicję wpisuje się automatyczny regał karuzelowy Rotomat, który dostarcza towar bezpośrednio do rąk operatora wykorzystując najkrótszą drogę transportową. Umożliwia zaoszczędzenie powierzchni magazynu nawet o 80%, zapewnia kontrolę dostępu, wysoką ergonomię pracy i integrację z systemami informatycznymi, np. WMS. https://isl.pl/subpage/rotomat-regal-karuzelowy/
Przeważającą część kosztów stanowi rozwiązanie IT a w drugiej kolejności dopiero regał karuzelowy. Sam regał z oprogramowaniem można przyrównać do bankomatu, który wydaje automatycznie produkty pracownikom magazynu po złożeniu zapytania na terminalu.
Czy mogą Państwo ocenić kwalifikowalność takiego rozwiązania w naborze? Oczywiście będzie to tylko jeden z wielu planowanych do realizacji zakupów.

Informuję, że z przedstawionych informacji wynika, że wydatek „automatyczny regał karuzelowy Rotomat” nie będzie wpisywał się w definicję sprzętu informatycznego.

Przytoczony fragment wytycznych dotyczy innego typu urządzeń informatycznych spełniających inne funkcje.

Natomiast przedstawiony wydatek pomimo tego, że w większości stanowi rozwiązanie IT, nie stanowi sprzętu informatycznego w rozumieniu definicji wskazanej w załączniku nr 6 Kwalifikowalność (w skład sprzętu informatycznego wchodzą serwery i infrastruktura sieciowa, komputery i urządzenia peryferyjne) , w związku z czym brak jest możliwości jego kwalifikowania w projekcie.


14. Mam pytanie dotyczące konkursu 1.8 - czy w ramach konkursu mogę zakupić środki trwałe w postaci inteligentnych maszyn i urządzeń, które są oparte o zcyfryzowane procesy?
Mamy dylemat ponieważ w kryteriach są punkty za: - wdrażanie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi. – 0 lub 2 pkt.
Jednak katalog kosztów kwalifikowanych mówi, że w ramach kategorii środki trwałe można kwalifikować tak jakby jedynie sprzęt informatyczny a nie urządzenia i maszyny:
koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta).
Jak jest ostatecznie - czy w ramach konkursu jako środki trwałe kwalifikuje tylko sprzęt informatyczny? a nie np. inteligentną maszynę opartą o AI?

Zgodnie z zapisami Kwalifikowalności wydatków przewidzianą dla naboru nr.: FESL.01.08-IP.01-110/24 za kwalifikowalne uznaje się m.in. koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT.

Jeśli chodzi o wskazane kryteria merytoryczne, istnieje możliwość otrzymania punktów w ramach oceny aspektu dotyczącego wdrażania inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi. Nie należy jednak zapisu utożsamiać z możliwością zakupu danego środka trwałego (sprzętu informatycznego), gdyż Wnioskodawca może zakładać w ramach projektu zakup określonych wartości niematerialnych i prawnych, które w połączeniu z maszynami (rozwiązaniami, technologiami w firmie), którymi już dysponuje Wnioskodawca, lub które Wnioskodawca zamierza ująć w wydatkach niekwalifikowalnych lub zakupić poza projektem sprawią, że wdrożona zostanie inteligentna linia produkcyjna.

Jednocześnie należy pamiętać o konieczności zachowania pozostałych warunków określonych w dokumentacji dla przedmiotowego naboru.

Inwestycje w rozwiązania dotyczące automatyzacji procesów produkcyjnych poprzez zakup środków trwałych kwalifikują się do wsparcia w formule zwrotnej jednakże nie w ramach działania realizowanego przez ŚCP, takie projekty możliwe są do objęcia wsparciem w ramach działania FESL.01.09 Konkurencyjność przedsiębiorstw, cel szczegółowy EFRR.CP1.III - Wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.


15. Zwracamy się z prośbą o wskazanie czy nasz projekt pt. „Wdrożenie inteligentnej linii produkcyjnej do automatycznego cięcia, gwintowania rur i profili, z automatycznym systemem magazynowania” wpisuje się w warunki naboru w ramach działania 1.8. „Innowacje cyfrowe w MŚP”.
Inwestycje planowane w ramach projektu obejmuję zakup:
1. Sterowanej cyfrowo wycinarki laserowej do cięcia i gwintowania rur i profili z rozszerzonym zakresem obrabianych materiałów o miedź i mosiądz.
Aktualnie stosowane przez wnioskodawcę tradycyjne metody obróbki w zakresie cięcia i gwintowania wykonywane są oddzielnie i wymagają zastosowania kilku urządzeń obróbczych. Urządzenia te stanowią odrębne stanowiska produkcyjne i wymagają kilkukrotnego przenoszenia detalu pomiędzy poszczególnymi stanowiskami, a także ręcznego ustawiania detalu podczas obróbki każdej płaszczyzny. Pomiędzy każdym z etapów obróbki wymagane jest również transportowanie i składowanie częściowo przetworzonych detali.
W zastosowanym rozwiązaniu, wszystkie elementy składowe pełnego cyklu obróbczego zostaną zintegrowane w ramach jednego urządzenia tworząc nowoczesną linię technologiczną.
Innowacyjny zakres działania wycinarki obejmuje również możliwość obróbki rur i profili z mosiądzu i miedzi. W istniejącym parku maszynowym wnioskodawcy znajduje się wycinarka laserowa do obróbki rur i profili. Nie umożliwia ona jednak pracy na elementach z miedzi i mosiądzu. Co prawda, możliwa jest obróbka profili i rur z tych materiałów metodami tradycyjnymi (kilka urządzeń, różne cykle), jednak jest to obróbka długotrwała, nieprecyzyjna i nieefektywna kosztowo. Włączenie możliwości obróbki tych materiałów do automatycznej linii produkcyjnej znacząco zmieni proces produkcyjny wskazanych elementów. System oprogramowania maszyny daje możliwość komunikacji maszyna-soft, soft-maszyna i wesprze zarzadzanie procesami produkcyjnymi w przedsiębiorstwie.
2. Dwukolumnowego automatycznego regału do składowania rur i profili wraz z cyfrowym systemem sterującym, wyposażonego w bazę danych dotyczącą składowanych elementów.
Aktualnie rury i profile dostarczone przez dostawcę są lokowane w hali magazynowej przez pracownika przy użyciu wózka widłowego i suwnicy. Ich magazynowanie odbywa się na tradycyjnych paletach i regałach magazynowych niskiego składowania. Lokalizacja materiału do produkcji, jego identyfikacja, pobranie z miejsca magazynowania, przewiezienie do miejsca produkcji jest wykonywane przez pracownika magazynu. Działanie przewidzianego w ramach projektu regału wykorzystuje pracę specjalnie zaprojektowanego automatu do składowania i pobierania materiałów w celu wykonania określonych zadań i procesów. Obsługa ładunków następuje przy pomocy panelu automatycznego, zamiast fizycznych działań operatora i manualnych urządzeń przeładunkowych. Wymagany do produkcji materiał przyjeżdża do pracownika pobierającego materiał. Do ulokowania w maszynie obróbczej konieczne jest jedynie użycie suwnicy, będącej w posiadaniu wnioskodawcy (suwnica będzie stanowiła element linii produkcyjnej).
Przewidziany w ramach projektu zakup pozwoli na automatyzację pracy i zwiększenie jej wydajności poprzez skrócenie czasu operacji magazynowych oraz ich ułatwienie, uporządkowanie składowanych materiałów, usprawnienie procesu identyfikacji i zlokalizowania potrzebnego materiału. Urządzenie pozwoli również na znaczącą redukcję niezbędnej powierzchni magazynowej, lepszą kontrolę dostaw (współpraca między działami), bezbłędną kompletację, ułatwienie inwentaryzacji materiałów.
Realizacja projektu spowoduje wdrożenie inteligentnej linii produkcyjnej, dzięki której nastąpi zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego w zakresie cięcia i gwintowania rur i profili.
Zakupy planowane w ramach projektu to wysokospecjalistyczne rozwiązania cyfrowe prowadzące do zwiększenia cyfryzacji i automatyzacji w przedsiębiorstwie. Zwiększona cyfryzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych doprowadzi w szczególności do zwiększenia zdolności produkcyjnych, zmniejszenia przestojów produkcji, wzrostu jakości obróbki, eliminację błędów ludzkich, optymalizację czasu produkcji oraz optymalizację wykorzystania przestrzeni magazynowej. Ponadto, poprzez usprawnienie procesów zbierania, analizowania i wykorzystywania danych, projekt przyczyni się do usprawnienia procesów podejmowania decyzji oraz poprawy współpracy pomiędzy poszczególnymi obszarami przedsiębiorstwa (dział przygotowania produkcji, dział zakupów, magazyn, produkcja).
Realizacja projektu umożliwi obniżenie zapotrzebowania na energię dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych źródeł laserowych oraz minimalizację wykorzystania dodatkowych energochłonnych urządzeń.
Wdrożenie projektu przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności, efektywności operacyjnej oraz innowacyjności przedsiębiorstwa, umożliwiając lepsze wykorzystanie potencjału technologicznego oraz szybsze dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych.
W razie konieczności uzupełnienia jakichkolwiek informacji dotyczących planowanego przez nas przedsięwzięcia prosimy o kontakt.

Opisane wydatki zgodnie z załącznikiem nr 6 – Kwalifikowalność, nie mogą być kwalifikowane. Szczegółowy opis, jakie wydatki mogą być kwalifikowane, znajdują się w wyżej wymienionym załączniku w pkt. IV SZCZEGÓŁOWY OPIS WYDAKTÓW KWALIFIKOWALNYCH ORAZ ZASADY ICH KWALIFIKOWANIA. W dokumencie tym wskazano, że w przypadku środków trwałych kwalifikujemy do dofinansowania wyłącznie sprzęt informatyczny.

Inwestycje w rozwiązania dotyczące automatyzacji procesów produkcyjnych poprzez zakup środków trwałych kwalifikują się do wsparcia w formule zwrotnej jednakże nie w ramach działania realizowanego przez ŚCP, takie projekty możliwe są do objęcia wsparciem w ramach działania FESL.01.09 Konkurencyjność przedsiębiorstw, cel szczegółowy EFRR.CP1.III - Wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.


16. Zgodnie z zał. 6 dot. kwalifikowalności: „1.1. Środki trwałe/dostawy - W ramach tej kategorii kwalifikowalne są: koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta".
Natomiast zgodnie z zał. 1 dot. kryteriów wyboru projektu, w kryterium "Zwiększenie poziomu cyfryzacji i automatyzacji w przedsiębiorstwie" dodatkowe pkt można zyskać za: "wdrażanie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi".
Pytania w związku z powyższym:
1. Czy w ramach tego naboru kwalifikowany będzie zatem zakup np. linii do automatycznego foliowania produktów?
2. Czy w ramach tego naboru możliwi będzie zakup robota aptecznego do wydawania produktów (robot posiada wbudowane oprogramowanie oparte na algorytmach AI) oraz dodatkowego modułu oprogramowania do obsługi tego robota kompatybilnego z oprogramowaniem używanym aktualnie w aptece?

Zgodnie z zapisami Kwalifikowalności wydatków przewidzianą dla nabór nr.: FESL.01.08-IP.01-110/24 za kwalifikowalne uznaje się m.in. koszty nabycia nowych środków trwałych - sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT.

Jeśli chodzi o wskazane kryteria merytoryczne, istniej możliwość otrzymania punktów w ramach oceny aspektu dotyczącego wdrażania inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi w przypadku gdy Wnioskodawca poprzez zakup sprzętu informatycznego lub zakup wartości niematerialnych wdroży inteligentną linię produkcyjną. Natomiast sam zakup linii do automatycznego foliowania produktów nie wpisuje się w katalog wydatków kwalifikowalnych.

Mając na uwadze powyższe oraz definicję sprzętu informatycznego wskazaną w załączniku nr 6 Kwalifikowalność wydatków (w skład sprzętu informatycznego wchodzą serwery i infrastruktura sieciowa, komputery i urządzenia peryferyjne) informuję, iż proszę o dalsze informacje ze wskazaniem wraz z uzasadnieniem, w który zdaniem pytającego element wskazany w definicji sprzętu informatycznego, taki robot by się wpisał i czy faktycznie stanowić będzie sprzęt informatyczny. Bez wskazania szczegółowego uzasadnienia w tym zakresie na obecnym etapie należy stwierdzić, że robot apteczny nie spełnia wymogów sprzętu informatycznego.


17. Piszę w imieniu firmy produkującej elementy konstrukcyjne do więźb dachowych. Dotychczas nasza praca odbywa się w sposób manualny - tj. drewno, zgodnie z zapotrzebowaniem jest cięte na odpowiedniej długości i szerokości drewno konstrukcyjne. Wymiary są ustalane przez osobę obsługującą program informatyczny.
Planujemy wdrożenie innowacji polegającej na informatyzacji procesu, tj. wdrożenie programu, który po podaniu wymiarów budynku zautomatyzuje projekt więźby, jej wymiary oraz rozpisze ilość potrzebnego materiału, co finalnie pozwoli również precyzyjnie zaplanować sposób montażu, potrzebny materiał, wymagane otwory montażowe, itd. Konstrukcja dachowa przyjmie formę puzzli.
W tym celu potrzebujemy oczywiście rozwiązania informatyczne i szkolenia ale również maszynę, która ten proces obsługuje. Czy wydatek na ten cel będzie kwalifikowany.? Programy z szkoleniem to kwota 150-200 tys., maszyna ok. 2 mln. zł.

W odpowiedzi na zapytanie informuję, że zgodnie z Załącznikiem numer 6 do Regulaminu wyboru projektów - Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-01.08.IP.01-110/24 wydatkami kwalifikowalnymi są: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz koszty wsparcia uczestników projektu oraz podmiotów objętych wsparciem. Za wydatki kwalifikowalne w ramach kosztów nabycia nowych środków trwałych można uznać wyłącznie sprzęt informatyczny bezpośrednio związany z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT. W związku z powyższym oraz przy założeniu, że planowana do zakupu w ramach projektu maszyna będzie sprzęt informatyczny (zgodnie z definicją wskazaną w Załączniku numer 6) – wydatek stanowić będzie koszt kwalifikowalny.

Ponadto należy podkreślić, że wdrożenie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi nie należy utożsamiać z możliwością zakupu danego środka trwałego (sprzętu informatycznego), gdyż Wnioskodawca może zakładać w ramach projektu zakup określonych wartości niematerialnych i prawnych, które w połączeniu z maszynami (rozwiązaniami, technologiami w firmie), którymi już dysponuje Wnioskodawca, lub które Wnioskodawca zamierza ująć w wydatkach niekwalifikowalnych lub zakupić poza projektem sprawią, że wdrożona zostanie inteligentna linia produkcyjna.

Jednocześnie należy pamiętać o konieczności zachowania pozostałych warunków określonych w dokumentacji dla przedmiotowego naboru.


18. Planujemy złożenie projektu w ramach konkursu FESL.01.08-IP.01-110/24 Innowacje cyfrowe w MŚP.
Jak wynika z kryteriów punktowych konkursu możliwe jest otrzymanie 2 pkt za to, że projekt jest wynikiem przeprowadzonej usługi doradczej wyświadczonej przez jednostkę badawczą lub IOB (ocena w tym zakresie odbywa się na podstawie dostarczonego dokumentu potwierdzającego ten fakt - raportu z usługi doradczej).
Wobec tego, będę wdzięczna za informację czy jest możliwość ujęcia kosztu związanego z usługą doradczą stworzenia mapy drogowej transformacji cyfrowej w ramach wydatków kwalifikowalnych. Jeśli tak, proszę o wskazanie podstawy udzielenia pomocy.

W odpowiedzi na zapytanie informuję, że koszt usługi doradczej w ramach naboru FESL.01.08-IP.01-110/24 jest kosztem niekwalifikowalnym. Jeśli Wnioskodawca chce otrzymać dodatkowe punkty na ocenie merytorycznej musi zamówić usługę doradczą we własnym zakresie, przed przystąpieniem do realizacji projektu, zgodnie z definicją kryterium "- czy projekt jest WYNIKIEM przeprowadzonej usługi doradczej wyświadczonej przez jednostkę badawczą lub IOB.


19. Zwracam się o udzielenie odpowiedzi w zakresie możliwości kwalifikowalności wydatków w ramach w ramach działania FESL.01.08 Innowacje cyfrowe w MŚP, programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FE SL 2021-2027) - Nabór nr FESL-01.08-IP.01-110/24.
Przykład.
Firma planuje zakup wysokospecjalistycznego narzędzi ICT (wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych) służących do badania wad narządów ruchu. Wykorzystanie cyfrowych narzędzi do badania stóp umożliwi bardziej precyzyjną diagnozę problemów wad stóp. Dzięki temu fizjoterapeuci zatrudnieni przez Wnioskodawcę będą mogli szybciej i skuteczniej dostosować terapię i rehabilitację do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wprowadzenie cyfryzacji w produkcji wkładek ortopedycznych przyspieszy i usprawnić proces ich wytwarzania. Zaawansowane oprogramowanie do projektowania i produkcji pozwoli na szybsze dostosowanie wkładek do indywidualnych wymiarów i potrzeb pacjenta, co zwiększy efektywność i jakość produktu końcowego. Dzięki cyfrowym rozwiązaniom pacjenci otrzymają bardziej komfortowe i skuteczne wkładki ortopedyczne, które lepiej odpowiadają ich indywidualnym potrzebom.
Dodatkowo Wnioskodawca już poza projektem planuje zakupić nowoczesne urządzenia do produkcji wkładek ortopedycznych.
Wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych w produkcji wkładek ortopedycznych zapewni wyższą jakość i skuteczność produktów. Planowane do wdrożenia rozwiązanie będzie charakteryzowało się innowacyjnością na poziomie regionu (zastosowany sposób diagnostyki).
Wnioskodawca jest podmiotem z bogatym doświadczeniem w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, oferującą kompleksowe usługi, w tym szkolenia BHP, audyty oraz doradztwo dotyczące przestrzegania przepisów. Wnioskodawca posiada wieloletnią praktykę w świadczeniu usług medycznych, w tym badań diagnostycznych, co pozwala nam skutecznie wspierać firmy w zarządzaniu zdrowiem pracowników oraz promowaniu zdrowszych praktyk w miejscu pracy.
Wykorzystując sprawdzone umiejętności i zaufanie klientów, Wnioskodawca chciałby my wejść na rynek produkcji wkładek ortopedycznych (wnioskodawca obecnie nie prowadzi produkcji), aby dostarczyć innowacyjne rozwiązania poprawiające komfort i zdrowie naszych użytkowników.
Proszę o udzielenie odpowiedzi czy w ramach przedmiotowego projektu zakup wysokospecjalistycznych narzędzi ICT można będzie uznać za koszt kwalifikowany.
Zgodnie z regulaminem naboru w ramach działania wspierane będą inwestycje mające na celu wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego poprzez nabycie wysokospecjalistycznych narzędzi ICT (taka zmiana nastąpi ale w odniesieniu do oferty jaka jest świadczona obecnie na rynki przez firmy z regionu).

Zgodnie z kryteriami wyboru projektów przewidzianymi dla naboru FESL.01.08-IP.01-110/24 projekt musi dotyczyć typu inwestycji początkowej jaką jest zasadnicza zmiana procesu produkcji. Zgodnie z przedstawionymi informacjami Państwa firma nie produkowała wkładek ortopedycznych. W związku z czym nie możemy mówić o zasadniczej zmianie procesu produkcji/świadczenia usług.

Mając na uwadze powyższe oraz zapisy dokumentacji aplikacyjnej brak jest możliwości udzielenia wsparcia w zakresie przedstawionego opisu planowego projektu.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś