FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego perspektywa 2021-2027

Działanie10.03 - Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej – część 6



KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW


„Kryterium merytoryczne nr 15: Czy planowane efekty projektu są proporcjonalne do planowanych do poniesienia lub zaangażowania nakładów inwestycyjnych, zasobów infrastrukturalnych, ludzkich, know-how – 0 lub 2 pkt,” Co to znaczy, że efekty projektu są proporcjonalne? W szczególności, w kontekście efektywności ekonomicznej czy wymagany jest całkowity zwrot z inwestycji w konkretnym okresie np. w okresie trwałości projektu, aby uzyskać 2 pkt w ramach tego kryterium? Przy tego typu inwestycjach często okres zwrotu z inwestycji jest dłuższy, np., 5-8 lat, a zgodnie z wytycznymi w analizie należy uwzględnić wyłącznie rok złożenia wniosku, okres realizacji i okres trwałości projektu.

Odpowiedź: Eksperci analizując Państwa projekt biorą pod uwagę nakłady inwestycyjny projektu, ilość zaplanowanych nowych miejsc pracy, ilość wprowadzonych nowych produktów, zasobów know- how i na podstawie tych danych ustalają, czy efektywność w Państwa projekcie jest wysoka, czy nie tj. czy nakłady są proporcjonalne do planowanych do osiągnięcia nakładów. Dokumentacja aplikacyjna nie obliguje do wykazania całkowitego zwrotu z inwestycji w konkretnym okresie.


OGÓLNE INFORMACJE


Czy mając dwie oferty na zakup urządzenia w ramach projektu jesteśmy zobowiązani do zakupu w ramach tych ofert czy można zakupić jakiś zamiennik u innego dostawcy?

Odpowiedź: Nie jesteście Państwo zobowiązani do zakupu sprzętu u konkretnych oferentów. Jednakże zakupiony w ramach projektu sprzęt, co do którego Wnioskodawca przedstawia oferty we wniosku o dofinansowanie powinien być nie gorszy, niż deklarowany do zakupu; tj. posiadać wszystkie najważniejsze parametry/funkcjonalności wskazane we wniosku o dofinansowanie. Przypominamy, że zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w pkt E.2.2 Wydatki w ramach kwot ryczałtowych w polu „Opis, uzasadnienie, specyfikacja i parametry kosztu w danej kategorii” „w przypadku zakupów środków trwałych zobowiązany jesteś do wskazania od 2 do 3 najważniejszych parametrów lub w przypadku wartości niematerialnej i prawnej – 2 lub 3 najważniejszych funkcjonalności, pozwalających ocenić zasadność i odpowiednią wysokość wydatku”. Sam zakup powinien zostać dokonany zgodnie z zasadami określonymi dla tego naboru.


Jaka kwota % musi znajdować się na wyciągu z konta (dokument potwierdzający finansowanie projektu)?

Odpowiedź: Nie ma określonej minimalnej kwoty, na którą opiewać musi potwierdzenie dysponowania środkami, Wnioskodawca sam decyduje na jaką kwotę dostarczy dokumenty potwierdzające finansowanie projektu. Proszę jednak pamiętać, że ekspert na etapie oceny merytorycznej weryfikuje projekt m.in. w oparciu o kryterium pn. „Potencjał finansowy, organizacyjny i administracyjny Wnioskodawcy”. W kryterium tym weryfikowane jest czy projekt jest wykonalny pod względem finansowym. Weryfikacja dokonywana jest na podstawie załączonych dokumentów finansowych (m.in. sprawozdań finansowych), dokumentów potwierdzających posiadanie środków na realizację projektu, harmonogramu składania wniosków o zaliczkę/płatność pośrednią/płatność końcową, dodatkowych załączników (jeżeli Wnioskodawca takie załączy) oraz opisu wniosku w tym analizy finansowej. W przypadku przedstawienia przez Wnioskodawcę potwierdzenia posiadania środków na rachunku bankowym w postaci wygenerowanego z systemu wyciągu z konta bankowego podmiotu wnioskującego, musi on zawierać klauzulę stwierdzającą, że dokument jest wygenerowany automatycznie/nie wymaga pieczęci ani podpisów.


Jakie wskazać we wniosku ramy czasowe realizacji projektu nie znając daty ewentualnego podpisania umowy?

Odpowiedź: Okres realizacji projektu musi być zgodny z zasadą n+1, tj. Wnioskodawca ma 12 miesięcy na realizację projektu od dnia podpisania umowy o dofinansowanie. Zgodnie z informacjami zawartymi w ogłoszeniu rozstrzygnięcie naboru planowane jest na październik br. W związku z tym należy przyjąć, że kontraktacja nastąpi w listopadzie/grudniu br. I takie założenie należy przyjąć w kwestii okresu realizacji projektu. Jednocześnie informuję, że harmonogram realizacji projektu będzie można zaktualizować przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.


Czy stolarz kupujący oprogramowanie do projektowania mebli będzie mógł zabrać komputer z tym oprogramowaniem do klienta czy może korzystać z oprogramowania wyłącznie pod adresem swojej siedziby. Pytanie w związku z zapisem załącznika nr 7 „musisz z nich korzystać wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc w zakresie prowadzonej działalności.”

Odpowiedź: Zgodnie z Załącznikiem numer 7 do Regulaminu wyboru projektów - Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-10.03.IP.01-181/25 wartości niematerialne i prawne muszą zostać włączone do aktywów beneficjenta i muszą pozostać związane z projektem do końca okresu trwałości, to jest przez okres 3 lat od daty płatności końcowej na rzecz Beneficjenta i należy z nich korzystać wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc w zakresie prowadzonej działalności.

Usługi związane z projektowaniem mebli wykonywane przez Wnioskodawcę u klienta są jak najbardziej możliwe i nie stanowią naruszenia warunków kwalifikowalności.


WNIOSEK O DOFINANSOWANIE


Czy punkt K.1.b Efektywność projektu dotyczy sprzedaży ogółem czy tylko 1 produktu, który przedstawiony jest w prognozie pkt K.1.a.?

Odpowiedź: W punkcie K.1.b. należy przedstawić dane dotyczące przewidywanych do osiągnięcia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów w poszczególnych latach z uwzględnieniem dwóch wariantów: przy zrealizowaniu inwestycji ujętej we wniosku o dofinansowanie i bez zrealizowania inwestycji ujętej we wniosku o dofinansowanie. Czyli w kolumnach uwzględniających inwestycję objętą wnioskiem – należy wskazać dane wraz z produktem/produktami wskazanymi w K.1.a. Dane należy podać w PLN i mieć na uwadze, iż projekcja wykazywana bez realizacji inwestycji ujętej we wniosku o dofinansowanie nie może odpowiadać wartościom „0”. Uwaga! W przypadku wskazywania danych za rok złożenia wniosku (n+0), niezależnie od terminu złożenia WOD, należy wskazać dane za cały rok i pamiętać, że lata (n+0, n+1, n+2…) powinny być adekwatne do lat wskazanych w punkcie K.1.a.


Punkt G.4. wniosku o dofinansowanie

Co oznacza komórka „Nowoutworzone miejsca pracy - w tym (planowane) osoby z niepełnosprawnością". Jeśli wpiszemy w tej komórce, że planujemy utworzyć 3 miejsca pracy i 1 będzie planowane dla osoby z niepełnosprawnością to będzie to zobowiązanie zatrudnienia z naszej strony, czy jest to traktowane jako nasze chęci zatrudnienia takiej osoby na jednym ze stanowisk, które na to pozwalają?

Odpowiedź: W przypadku deklaracji Wnioskodawcy o zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością, Wnioskodawca zobligowany będzie do realizacji tego zobowiązania. Natomiast w przypadku przyznania przez ekspertów punktów na etapie oceny merytorycznej za zatrudnienie takiej osoby, a następnie brak realizacji tego zobowiązania przez Wnioskodawcę, może spowodować korektę punktacji (jej zmniejszenie) co z kolei może wpłynąć na wybór projektu do dofinansowania (w zależności od otrzymanej łącznej punktacji).

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś