FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego perspektywa 2021-2027

Działanie10.03 - Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej – część 2



INFORMACJE OGÓLNE


Czy zostaną wprowadzone zaliczki do projektu?

Odpowiedź: Pragnę poinformować, że w dniu 03.03.2025 r. nastąpiła zmiana pakietu dokumentów dla naboru FESL.10.03-IP.01-181/25, w związku z wprowadzeniem systemu zaliczkowego.

Zaktualizowane dokumenty są dostępne do pobrania na stronie internetowej: https://funduszeue.slaskie.pl/lsi/nabor/296.


Jaka będzie wartość wskaźnika w przypadku ujęcia w ramach jednej kwoty ryczałtowej jednego środka trwałego lub zestawu środków trwałych?

W naborze dla Działania FESL.10.03 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji, typu projektu Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej rozliczenie projektu możliwe jest tylko na podstawie kwot ryczałtowych .

W projekcie można wskazać maksymalnie 10 zadań. Każde zadanie będzie rozliczane na podstawie określonej dla niego jednej kwoty ryczałtowej.

Na kwotę ryczałtową dla danego zadania może składać się tylko jedna pozycja wydatku w WOD, zgodnego z załącznikiem nr 7 Kwalifikowalność dla naboru.

W ramach jednej pozycji wydatku może zostać uwzględniony na przykład pojedynczy środek trwały- 1 sztuka lub zestaw środków trwałych- 1 komplet.

Niezależnie od tego, czy wskażą Państwo jeden egzemplarz, czy komplet, wartość wskaźnika dla danej kwoty ryczałtowej będzie wynosić 1.


KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW


Czy ekspertyza dot. planowanej inwestycji ) np. plan transformacji cyfrowej) pozwala uzyskać dodatkowe punkty w konkursie?

Odpowiedź: W odpowiedzi na Państwa zapytanie, pragnę poinformować, że zbyt ogólne informacje zawarte w zapytaniu uniemożliwiają udzielenie pełnej odpowiedzi na pytanie. Wnioskodawca może uzyskać dodatkowe punkty, pod warunkiem spełnienia określonego kryterium punktowanego. Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów wyboru projektu znajdują się w Załączniku nr 1 - Kryteria wyboru projektu, który dostępny jest na naszej stronie internetowej pod ogłoszeniem o naborze nr FESL.10.03-IP.01-181/25. Kryteria dla naboru nie wskazują wprost możliwości przyznania punktów za sam fakt posiadania wyżej wskazanego planu.


Czy wzrost zatrudnienia będzie weryfikowany?

Odpowiedź: W odpowiedzi na zapytanie informuję, że wzrost zatrudnienia u Wnioskodawcy stanowi kryterium merytoryczne oceny projektu. W ramach tego kryterium oceniana jest liczba pracowników planowanych do zatrudnienia w wyniku realizacji projektu, w przeliczeniu na Ekwiwalent Pełnego Czasu Pracy (EPC), zgodnie z poniższymi zasadami:

  • zatrudnienie 2 lub więcej pracowników (w przeliczeniu na EPC – Ekwiwalent pełnego czasu pracy) - 2 pkt;
  • zatrudnienie 1 pracownika (w przeliczeniu na EPC – Ekwiwalent pełnego czasu pracy)– 1 pkt;
  • brak zatrudnienia pracowników (w przeliczeniu na EPC – Ekwiwalent pełnego czasu pracy) – 0 pkt.

Oceniający może przyznać 0, 1 lub 2 pkt.

Kryterium to obowiązuje od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie przez cały okres realizacji projektu. Weryfikacja wzrostu zatrudnienia odbywa się na podstawie druków ZUS oraz umów o pracę.


Gdzie można znaleźć informację na temat zawodów rzemieślniczych, których dotyczy dotacja?

Odpowiedź: Informacje dotyczące zawodów rzemieślniczych dostępne są na stronie Związku Rzemiosła Polskiego https://zrp.pl/dzialalnosc-zrp/oswiata-zawodowa/egzaminy/wykaz-zawodow/ - dualne kształcenie, wykaz zawodów styczeń 2025. Ponadto należy zwrócić uwagę, że zgodnie z kryterium „Kwalifikacje podmiotu wnioskującego” Wnioskodawca musi posiadać dowód kwalifikacji zawodowych rzemieślnika (w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle), aktualny na dzień ogłoszenia naboru.

Weryfikacja nastąpi na podstawie przedstawienia dokumentacji potwierdzającej kwalifikacje zawodowe. W przypadku spółek cywilnych dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe musi posiadać co najmniej jeden wspólnik.

Dokumentacja potwierdzająca kwalifikacje:

  • dyplom lub świadectwo ukończenia wyższej, ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej szkoły o profilu technicznym bądź artystycznym w zawodzie (kierunku) odpowiadającym dziedzinie wykonywanego rzemiosła; lub
  • dyplom mistrza w zawodzie odpowiadającym danemu rodzajowi rzemiosła; lub
  • świadectwo czeladnicze albo tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie odpowiadającym danemu rodzajowi rzemiosła; lub
  • zaświadczenie potwierdzające posiadanie wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła.

Kryterium obowiązuje od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie przez cały okres realizacji projektu.

Zgodnie z Ustawą o rzemiośle – art. 2 ust. 4 - do rzemiosła nie zalicza się działalności handlowej, usług hotelarskich, działalności transportowej, usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów, usług leczniczych oraz działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików.


Mam uwagę dotyczącą ilości punktów za odznaki z CECH, otrzymuje się ich niewspółmiernie dużo w ramach projektu. Kryterium budzi wątpliwość, gdyż nie jest możliwe do spełnienia przez każde z przedsiębiorstw wnioskujących z różnych, niezależnych przyczyn.

Odpowiedź: Kryteria punktacyjne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie dyskryminowały Wnioskodawców, lecz umożliwiały różnicowanie projektów, zgodnie z ich wkładem w rozwój rzemiosła (co stanowi odzwierciedlenie realizacji celów strategicznych województwa). Warto podkreślić, że przyznawanie punktów za odznaki z CECH czy za liczbę przeszkolonych pracowników nie ma na celu wykluczenia osób w trudnej sytuacji, ale raczej ma na celu ocenę rzeczywistego wkładu w rozwój zawodowy i rzemiosło, w oparciu o określone wskaźniki.

Jeśli Wnioskodawca nie spełnia w pełni kryteriów punktowych w ramach jednego z elementów, istnieje możliwość uzyskania dodatkowych punktów w ramach innych kryteriów, które mogą zrównoważyć ten brak. Kryteria zostały skonstruowane tak, aby różnicować projekty w kontekście ich jakości i wkładu w rozwój rzemiosła, a nie dążyć do osiągnięcia pełnej punktacji przez każdego uczestnika.


Co ze szkoleniami miesięcznymi uczniów technikum?

Odpowiedź: Zgodnie z zapisami Kryteriów wyboru projektu, ocenie podlega min. kryterium dotyczące liczby przeszkolonych pracowników, którzy uzyskali tytuł czeladnika w ciągu ostatnich 3 lat do dnia ogłoszenia naboru. Oceniający może przyznać:

  • 0 punktów – jeśli nie przeszkolono żadnego pracownika;
  • 2 punkty – za przeszkolenie od 1 do 2 osób;
  • 4 punkty – za przeszkolenie więcej niż 2 osób.

Aby potwierdzić spełnienie tego kryterium, należy dostarczyć umowę o pracę oraz kopię dyplomu osoby, która uzyskała tytuł czeladnika w wymaganym okresie. Szkolenie miesięczne uczniów technikum, czy praktyki w technikach przy współudziale przedsiębiorstw nie jest spełnieniem powyższego kryterium.


KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW


Czy leasing finansowy lub operacyjny może być dofinansowany ze środków projektu?

Odpowiedź: Zgodnie z postanowieniami zawartymi w Załączniku nr 7 Kwalifikowalność dla naboru, zakup w formie leasingu (niezależnie od tego, czy jest to leasing finansowy, czy operacyjny) nie stanowi kosztu kwalifikowalnego i nie jest możliwy do sfinansowania w ramach projektu.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś