Działanie10.03 - Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej – część 1
KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW
W kryterium "Wpływ na rozwój rzemiosła" punktuje się m.in. wnioskodawców za "liczbę przeszkolonych pracowników, którzy uzyskali tytuł czeladnika w okresie ostatnich 3 lat do dnia ogłoszenia naboru". Proszę o odpowiedź jakie dokumenty wnioskodawca powinien przedstawić do wniosku (np. umowy na kształcenie danej osoby, dyplom czeladniczy tej osoby), dane osobowe powinny zostać zasłonięte, w jaki sposób Państwo zatem sprawdzą poprawność dokumentacji?
Zgodnie z zapisami Kryteriów wyboru projektu, ocenie podlega kryterium dotyczące liczby przeszkolonych pracowników, którzy uzyskali tytuł czeladnika w ciągu ostatnich 3 lat do dnia ogłoszenia naboru. Oceniający może przyznać:
- 0 punktów – jeśli nie przeszkolono żadnego pracownika;
- 2 punkty – za przeszkolenie od 1 do 2 osób;
- 4 punkty – za przeszkolenie więcej niż 2 osób.
Aby potwierdzić spełnienie tego kryterium, należy dostarczyć umowę o pracę oraz kopię dyplomu osoby, która uzyskała tytuł czeladnika w wymaganym okresie. Na dokumencie dane osobowe powinny być częściowo zasłonięte, pozostawiając jedynie imię oraz pierwszą literę nazwiska.
Kryterium obowiązuje od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie do dnia podpisania umowy.
OGÓLNE INFORMACJE
Proszę opublikować/rozesłać stanowisko ŚCP w sprawie pomocy de minimis i limitów - w jaki sposób podchodzić do tematu jeśli jdg ma również powiązania kapitałowe i osobowe
Odpowiadające na pytanie wartość łącznej pomocy udzielanej w formie pomocy de minimis w okresie trzech lat na dzień podpisania umowy o dofinansowanie dla jednego przedsiębiorstwa, nie może przekroczyć 300 000 EUR.
Jedno przedsiębiorstwo - zgodnie z zapisami Rozporządzenia de minimis obejmuje wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane co najmniej jednym z następujących stosunków:
- jedna jednostka gospodarcza posiada w drugiej jednostce gospodarczej większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków;
- jedna jednostka gospodarcza ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego zarządzającego lub nadzorczego innej jednostki gospodarczej;
- jedna jednostka gospodarcza ma prawo wywierać dominujący wpływ na inną jednostkę gospodarczą zgodnie z umową zawartą z tą jednostką lub postanowieniami w jej akcie założycielskim lub umowie spółki;
- jedna jednostka gospodarcza, która jest akcjonariuszem lub wspólnikiem w innej jednostce gospodarczej lub jej członkiem, samodzielnie kontroluje, zgodnie z porozumieniem z innymi akcjonariuszami, wspólnikami lub członkami tej jednostki, większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków tej jednostki.
Podsumowując, jeśli Państwa działalność jest powiązana ww. sposób, konieczne jest uwzględnienie danych tych podmiotów w celu weryfikacji limitu de minimis.
KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW
Czy fotograf, prowadzący studio w ramach JDG, może w ramach projektu zakupić środki trwałe pozwalające na rozpoczęcie innego rodzaju działalności rzemieślniczej np. zakupić sprzęt do otworzenia przy studiu fotograficznym salonu fryzjerskiego i zatrudnienia do niego pracowników?
Opowiadając na pytanie Fotograf prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie ma możliwości uzyskania wsparcia na zakup sprzętu do otwarcia salonu fryzjerskiego w przypadku gdy nie posiada kwalifikacji rzemieślniczych w tym zawodzie. Projekt musi dotyczyć branży zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami rzemieślniczymi, a w przypadku spółki cywilnej przynajmniej jeden ze wspólników musi legitymować się takim tytułem w zakresie działalności objętej wsparciem.
Piekarz prowadzący piekarnie posiada piec i chciałby doposażyć go w fotowoltaikę z magazynem energii w celu zero emisyjności pracy pieca. Czy mogę uznać to za koszt kwalifikowany? (brak robót budowlanych jedynie zakup i montaż).
W odpowiedzi na pytanie informujemy, że zgodnie z załącznikiem nr 7 dotyczącym kwalifikowalności wydatków w ramach naboru, nabycie nowych środków trwałych stanowi koszt kwalifikowalny. W związku z tym, jeżeli zakupiona instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii może zostać sklasyfikowana w kategorii wydatków „środki trwałe/dostawy” oraz ujęta w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych, wydatek ten będzie stanowił koszt kwalifikowany. Jednocześnie należy pamiętać, że wszystkie wydatki zaplanowane w projekcie, aby uznać za kwalifikowalne powinny być zasadne i bezpośrednio związane z zaplanowaną inwestycją.
WNIOSEK O DOFINANSOWANIE
Czy oferty do szacowania wydatków mogą być pozyskane ze stron sklepów internetowy, platform handlowych np. allegro?
Odpowiadając na pytanie metodologia wyliczenia wydatku (kwoty ryczałtowej) musi być oparta o sprawiedliwą, rzetelną i racjonalną kalkulację. Należy precyzyjnie wskazać, w oparciu o jakie informacje i z jakiego źródła oszacowano wysokości wydatków kwalifikowalnych wraz z nazwami podmiotów, od których zostały zebrane oferty i terminem rozeznania rynku. W celu uwiarygodnienia wskazanych informacji należy załączyć minimum dwie otrzymane oferty od dwóch różnych podmiotów (wyjątek stanowi jedynie sytuacja, w której dla danego wydatku nie istnieje więcej niż jeden oferent). Nie doprecyzowano jednak, z jakich źródeł powinny pochodzić oferty ani czy jakieś źródła nie są dopuszczalne – decyzja w tym zakresie należy do wnioskodawcy.
Czy na dzień składania wniosku musimy przedstawić ilość osób zatrudnionych, utrzymane miejsca pracy?
Opowiadając na pytanie we wniosku należy przedstawić ilość osób zatrudnionych np. w punkcie B.10. Analiza instytucjonalna i prawna projektu oraz wnioskodawcy/realizatora (doświadczenie) – tutaj należy wskazać, czy aktualne zasoby ludzkie są wystarczające do realizacji projektu (organizacyjne, techniczne oraz kadrowe), jednocześnie należy wskazać zasoby ludzkie jakie będą wykorzystywane w projekcie.
W przypadku premiowanych miejsc pracy (kryterium pn. " Wzrost zatrudnienia u Wnioskodawcy”) na zakończenie projektu należy pokazać, że miejsca pracy wskazane w punkcie G.4 zostały utworzone. Zostaną sprawdzone jedynie miejsca pracy utworzone bezpośrednio w wyniku projektu, nie uwzględniając ogólnego zatrudnienia w firmie ani zatrudnienia związane z działalnością wspieraną przez projekt.
Jeśli firma nie posiada strony i nie zamierza jej tworzyć gdzie powinna umieścić informację promocyjną o projekcie oraz czy one także w całości muszą być dostosowane do standardu WCAG 2.2 np. facebook?
Odpowiadając na pytanie Wnioskodawca nie ma obowiązku posiadania strony internetowej. W punkcie B.2.2. Adres strony internetowej, na której projekt będzie promowany należy podać adres strony internetowej lub profilu w mediach społecznościowych, na którym będzie promowany projekt. Jeżeli Państwa projekt będzie promowany w mediach społecznościowych należy pamiętać, że informacje o projekcie muszą być czytelne dla każdego i przygotowane zgodnie ze standardem Web Content Accessibility Guidelines (WCAG).
Rozliczenie projektu
Czy w związku z poniższym zapisem wzoru umowy o dofinansowanie:
„Maksymalna transza zaliczki nie może przekroczyć 70% wartości dofinansowania w projekcie i musi odpowiadać pełnej kwocie ryczałtowej przypisanej do zadania/zadań, na realizację których wystąpiono o zaliczkę”
Projekty w których jest 1 wydatek nie mają możliwości uzyskania zaliczki? Ponieważ kwota ryczałtowa w takich zawsze będzie stanowiła 100% dofinansowania, więc co do zasady zaliczka nie będzie mogła odpowiadać pełnej kwocie ryczałtowej, więc nie będzie mogła wystąpić wcale?
W przypadku projektów w konkursie dla Rzemieślników, w których Wnioskodawca zaplanował w projekcie tylko jedno zadanie i jedną kwotę ryczałtową, istnieje możliwość zawnioskowania o zaliczkę w wysokości 70% wartości dofinansowania, pod warunkiem, że rozliczenie zaliczki tj. złożenie wniosku rozliczającego zaliczkę i potwierdzenie osiągnięcia wskaźnika dla tej kwoty ryczałtowej nastąpi w terminie zgodnym z umową, tj. do 3 miesięcy i 14 dni od dnia pobrania zaliczki.
W takiej sytuacji wniosek rozliczający zaliczkę musi być jednocześnie wnioskiem o płatność końcową.
Brak możliwości weryfikacji i zatwierdzenia wniosku rozliczającego zaliczkę i końcowego w terminie 80 dni, od dnia jego złożenia, może spowodować uznanie zadania i związanej z nim kwoty ryczałtowej za niekwalifikowalną, konieczność zwrotu zaliczki wraz z odsetkami oraz rozwiązanie umowy o dofinansowanie.
W przypadku, gdy Beneficjent po 3 miesiącach i 14 dniach od dnia pobrania zaliczki nie będzie w stanie udokumentować osiągnięcia wskaźnika dla danej kwoty ryczałtowej, na realizację której pobrał zaliczkę, niemożliwe będzie zaliczkowe finansowanie projektu – dotyczy to wszystkich projektów, niezależnie od ilości zadań/kwot ryczałtowych, zaplanowanych w projekcie.