FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

Ratowanie gospodarki przed skutkami COVID-19: pierwsze umowy podpisane


2020-07-31 11:36

30 lipca 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się uroczyste wręczenie umów Wnioskodawcom, których projekty zostały wybrane do dofinansowania w pierwszej rundzie konkursu „Inwestycje w MŚP”. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć przeprowadzanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii Covid-19 w gospodarce. O tym, jak bardzo potrzebny był w naszym regionie taki konkurs świadczy fakt, że złożono aż 2281 wniosków.

Przedstawicielom pięciu firm umowy wręczyli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża oraz Dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Krzysztof Spyra.

Śląski Pakiet dla Gospodarki, zainicjowany przez Marszałka Jakuba Chełstowskiego, to realna pomoc dla przedsiębiorców. Reakcja na ich problemy ze strony województwa była błyskawiczna. Dziś możemy już mówić, że te środki już zasilają śląską gospodarkę — mówił Marszałek Wojciech Kałuża.

Wsparcie trafi do firm z takich branż jak gastronomia, hotelarstwo czy tzw. organizacja czasu wolnego, czyli tych, które wskutek pandemii ucierpiały najbardziej. Dofinansowanie nie tylko pomoże im w dalszym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim zapewni utrzymanie miejsc pracy — podkreślił Krzysztof Spyra.

Nabór do konkursu był realizowany w czterech rundach, trwał 8 tygodni i zakończył się 24 czerwca 2020. Po zamknięciu każdej z rund od razu przystępowano do weryfikacji wniosków, dzięki temu pieniądze mogą szybciej trafić do przedsiębiorców. Bezpośrednio po zakończeniu naboru do czwartej rundy zostały podane wyniki pierwszej — Zarząd Województwa wybrał w niej do dofinansowania 112 projektów na łączną kwotę 67 milionów złotych (w tym 47 wniosków mikro-, 46 małych oraz 19 wniosków średnich przedsiębiorców).

Wśród firm, które odebrały umowy, znalazło się Śląskie Centrum Leczenia Oczu z Żor, które od początku istnienia stawia na innowacyjność. Nowoczesny laser, który zostanie zakupiony, pomoże w leczeniu zespołu suchego oka w nieinwazyjny i bezbolesny sposób. Z kolei tomograf z modułem angiografii, biometrii i topografii pozwoli na dużo szersze pole widzenia podczas badania dna oka, co ułatwi diagnozy problemów związanych z siatkówką. Będą one szybsze i bardziej precyzyjne. Zostaną także wprowadzone e-usługi — pacjenci będą mogli bez wychodzenia z domu korzystać z rejestracji, wypisywania recept czy odbierania wyników.

Ekologiczne aspekty odgrywają dużą rolę w kolejnym z projektów — Lokalnej paczce, przygotowanej przez restaurację „Ormiańska” z Gliwic. Przesyłki będą dostarczane niemal wyłącznie pojazdami elektrycznymi, przewidziane są także opakowania podlegające recyklingowi — kartonowe oraz szklane. Klienci będą mogli otrzymać zarówno produkty przetworzone w postaci dań, jak i owoce, warzywa, przetwory i napoje pochodzące od lokalnych dostawców. Konkurencyjność zapewnią atrakcyjne ceny, a także krótki czas dostawy, ponieważ w ciągu kilku godzin będzie można cieszyć się świeżymi produktami. Ważne jest także wspieranie lokalnego rynku rolników, producentów i dostawców, których produkty będzie można kupić.

Mieszczące się w Katowicach Centrum Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa” to miejsce, w którym zamiast tradycyjnych metod kształcenia tworzy się nowe możliwości twórczego eksperymentowania i odkrywania świata. Ze względu na ogłoszony stan pandemii „Bajka” została zamknięta. Projekt pozwoli na przeniesienie działań do świata wirtualnego, dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do zupełnie nowych odbiorców, jakimi są dzieci z odległych regionów Polski, Europy czy świata, w tym dzieci z niepełnosprawnościami. Uczestnicy będą mogli się słyszeć, wirtualnie widzieć, a także wchodzić w interakcję z przewodnikiem, co będzie miało znaczenie zwłaszcza w przypadku korzystania z projektu przez szkoły. Z kolei zwiedzający na miejscu będą mogli czerpać radość i naukę z wirtualnej rzeczywistości dzięki tabletom.

Sytuacja w przedsiębiorstwie Profil-Met z Rudy Śląskiej odzwierciedla problemy całej gospodarki, gdzie w obliczu pandemii niemal wszystkie firmy borykają się z problemami, nawet jeśli ich działalność nie została przerwana. Przejście od produkcji kształtowników dekoracyjnych do kształtowników jako elementów konstrukcyjnych pozwoli rozszerzyć zakres oferowanych produktów i umożliwi konkurowanie w obszarach do tej pory nieosiągalnych. Zakup nowoczesnych giętarek wzdłużnych pozwoli na zwiększenie niezawodności i dokładność wykonania. Zintegrowane oprogramowanie CAM/CAD oraz zautomatyzowane sterowanie CNC pozwoli pracownikom w biurze pomagać pracownikom zajmującym się produkcją i wprowadzi firmę w świat Przemysłu 4.0.

Ratowanie życia zwierząt ułatwi planowany przez firmę Polvet Healthcare Teodorowski z Orzesza  zakup wysokopolowego rezonansu magnetycznego, dzięki któremu zwiększy się rozdzielczość wykonanych obrazów, a czas badania skróci. Wysoka jakość pomoże w wykryciu drobnych zmian, które mogłyby zostać niezauważone w przypadku użycia niskopolowego aparatu. Niewiele ośrodków dysponuje tak specjalistycznym sprzętem, co spowoduje znaczne zwiększenie konkurencyjności. Istotnym aspektem projektu jest także działanie edukacyjne — transmisje z zabiegów i operacji pomogą w szkoleniach. Zostanie także przygotowana strona internetowa opisująca ciekawe przypadki.

Drugi typ projektu „Inwestycje w MŚP”, wprowadzony w ramach Działania 3.2 „Innowacje w MŚP”, oferował wiele możliwości. Nie było wymogu, aby projekt wdrażał innowację co najmniej na poziomie regionu, dzięki czemu w konkursie mogły wziąć udział przedsiębiorstwa, które do tej pory często nie mogły się starać o środki unijne. W przedsięwzięciu wzięły udział mikro-, małe i średnie firmy, w tym także osoby samozatrudnione, jednak szczególnie uwzględnione zostały potrzeby przedsiębiorstw poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Konkurs wspierał przedsiębiorstwa dążące do utrzymania lub wzrostu konkurencyjności oraz miejsc pracy. Wyróżnione zostały takie branże, jak gastronomia, hotelarstwo, turystyka, przemysł czasu wolnego, usługi kosmetyczne i rehabilitacyjne. W trakcie oceny — w przypadku, gdy odnotowany został znaczny spadek obrotów  — otrzymują one dodatkowe punkty. Wprowadzony został szerszy katalog kosztów, jakie mogą być finansowane. Są to nie tylko środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, roboty oraz materiały budowlane a także zakup nieruchomości, jak miało to miejsce wcześniej, ale np. wsparcie kapitału obrotowego – kosztów bieżących przez 6 miesięcy prowadzenia działalności, w tym m.in. opłat za czynsz, media, doradztwo, spłat rat kredytu inwestycyjnego, obrotowego oraz wynagrodzenia pracowników.

Jak pokazują statystyki — stwierdził Krzysztof Spyra — najwięcej wniosków dotyczyło działań inwestycyjnych, a około 35 % projektodawców zakładało skorzystanie także z towarzyszącego wsparcia kosztów bieżących. Najwięcej złożonych do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości wniosków dotyczyło inwestycji w sektorze przetwórstwa przemysłowego, natomiast duża część odpowiada bieżącej sytuacji gospodarczej regionu, ponieważ o dofinansowanie ubiegały się także przedsiębiorstwa związane m. in. z  gastronomią, hotelarstwem, turystyką oraz tzw. przemysłem czasu wolnego, czyli rozrywką i kulturą.

Wstępnie środki przeznaczone na dofinansowanie wynosiły 76 mln zł, jednak — dzięki negocjacjom z Komisją Europejską — decyzją Zarządu Województwa zostały wzbogacone o 148 mln zł, a następnie o kolejne 50 mln zł z oszczędności powstałych po ocenie wniosków w pozostałych naborach ŚCP. Ostatecznie kwota wyniosła ponad 270 mln zł.

ŚLĄSKIE CENTRUM LECZENIA OCZU SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Wdrożenie innowacji procesowej, usługowej i nietechnologicznej w diagnostyce i leczeniu schorzeń okulistycznych

Dofinansowanie projektu z UE: 695 161, 84 zł

RESTAURACJA ORMIAŃSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Lokalna paczka

Dofinansowanie projektu z UE: 221 160, 62 zł

PLANETA JUBLAMA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Interaktywna wirtualna Bajka Pana Kleksa

Dofinansowanie projektu z UE:799 424,72 zł

PROFIL-MET SPÓŁKA JAWNA JASIŃSKI, LEITER

Zakup nowatorskich dla przedsiębiorstwa zaginarek (giętarek) wzdłużnych, celem utrzymania miejsc pracy oraz zdolności produkcyjnych zakładu dotkniętego negatywnymi skutkami pandemii

Dofinansowanie projektu z UE: 800 000, 00 zł

POLVET HEALTHCARE TEODOROWSKI SPÓŁKA JAWNA

Podniesienie możliwości diagnostycznych umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych usług weterynaryjnych

Dofinansowanie projektu z UE: 800 000, 00 zł

umws20200730_scp_tz002

umws20200730_scp_tz007

umws20200730_scp_tz010

umws20200730_scp_tz012

umws20200730_scp_tz017

umws20200730_scp_tz019

umws20200730_scp_tz024

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś