FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

175 wniosków złożonych w I rundzie konkursu „Inwestycje w MŚP”


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2020-05-15 08:35

W związku z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, Zarząd Województwa podjął rozmowy z Komisją Europejską, które spowodują znaczne zwiększenie alokacji przeznaczonej na ten nabór. Pozwoli to  zapewnić  dostępność środków w przypadku, gdyby kwota przeznaczona na dofinansowanie była niewystarczająca.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości zamknęło nabór w pierwszej rundzie konkursu „Inwestycje w MŚP”, którego celem jest wsparcie konkurencyjności oraz  utrzymania miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku kryzysu zdrowia publicznego. Do instytucji wpłynęło 175 wniosków, które obecnie będą podlegały ocenie formalnej.

Konkurs jest elementem wsparcia oferowanego firmom z regionu w ramach tzw. Śląskiego Pakietu dla Gospodarki, ogłoszonego przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Poszerzony katalog kosztów, opracowanie nowych reguł, dopuszczających przedsiębiorstwa z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, notujących wysokie spadki obrotów – wszystkie te elementy zachęcają do skorzystania z uruchomionych środków, co widać po ilości złożonych wniosków w pierwszej rundzie.

Fundusze posłużą również zakupom surowców, materiałów, produktów i towarów związanych z działalnością inwestycyjną. Nabycie nieruchomości, rozbudowa na potrzebę projektu bądź prace budowlane także znalazły się w katalogu kosztów. Odpowiedzią na aktualną sytuację jest również dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Projektodawca będzie mógł także pokryć z dotacji koszty bieżące np. opłaty leasingowe, opłaty związane z utrzymaniem budynków, koszty pomocy prawnej i doradztwa.

Najwięcej złożonych projektów dotyczyło inwestycji w sektorze przetwórstwa przemysłowego, co jest tendencją powtarzalną przy każdym z 7 przeprowadzonych naborów w ramach działania 3.2. Prawie połowa wniosków złożonych w I rundzie dotyczy właśnie branży z tego sektora, natomiast duża część odpowiada bieżącej sytuacji gospodarczej regionu, ponieważ o dofinansowanie ubiegają się także projekty z przedsiębiorstw związanych z  gastronomią, hotelarstwem, turystyką oraz tzw. przemysłem czasu wolnego – rozrywka i kultura. Te sektory, z uwagi na straty spowodowane Covid-19  mają możliwość uzyskania dodatkowych punktów.

Przypomnijmy, że fundusze można będzie przeznaczyć na dywersyfikację dotychczasowej produkcji czy nowy pakiet świadczonych usług, co w wielu przypadkach jest niezbędne do utrzymania na rynku  i daje szansę na  minimalizowanie strat. Bezpośrednio po zakończeniu I rundy naboru, wystartowała kolejna, która potrwa także 14 dni.  Nabór „Inwestycje w MŚP” zakończy się 23 czerwca 2020.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś