FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

Przyszłość biznesu jest tutaj


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2021-09-30 07:37

W sierpniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Forum Ekonomicznym a Europejskim Forum Przyszłości, na mocy którego zawiązana została współpraca, dotycząca istotnych tematów z dziedziny gospodarki. W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i zarazem jego pomysłodawca Zygmunt Berdychowski oraz prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizatora EFP, Łukasz Oprawski.

- Śląskie spośród wszystkich regionów zmienia się najbardziej. Te zmiany będą postępowały. To idealne miejsce do rozmów na temat naszej gospodarki – w wydaniu regionalnym, krajowym i europejskim – ocenił Zygmunt Berdychowski przewodniczący Rady Programowej FE.

- W marcu nasze województwo otrzymało prestiżową nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości za najlepszą strategię w zakresie wsparcia gospodarki i przedsiębiorstw w trudnym okresie walki z pandemią. Śląskie znalazło się w elitarnym europejskim gronie. W trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską i administracją rządową, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. To pozwoliło przetrwać wielu firmom trudny czas i zachować miejsca pracy. Ale to już jest za nami. Dziś musimy myśleć o rozwoju i przyszłości, zrobić kolejny krok w umacnianiu marki i znaczenia naszego regionu. Europejskie Forum Przyszłości to wydarzenie nowe, ale na starcie staje się znaczące, zaś podpisanie listu intencyjnego z Forum Ekonomicznym, które jest  corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nadaje mu prestiżu. Forum, którego gospodarzem będzie Stadion Śląski jest tym samym wpisane w kalendarz kluczowych dla regionu wydarzeń gospodarczych. Dzieje się to w ważnym momencie, gdy zrywamy ze stereotypem Województwa Śląskiego utożsamianego wyłącznie z przemysłem ciężkim – podkreślił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Od finansów, przemysłu po sprawy społeczne

- Europejskie Forum Przyszłości to przestrzeń do merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów reprezentujących świat gospodarki, biznesu i nauki. W ciągu niespełna już dekady mamy stać się regionem przyjaznym środowisku, stawiającym na nowoczesne technologie. Decyzje dotyczące stopniowego odchodzenia przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, bo w dużej mierze to właśnie od nich zależy, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało nasze województwo. Kluczem będzie edukacja wytyczająca nowe kierunki rozwoju – dodał wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Elektromobilność, cyfryzacja, sztuczna inteligencja, specjalizacje regionu to najważniejsze tematy trzydniowych debat. Sporo spotkań dotyczyć będzie  otoczenia biznesu, warunków, w jakich przedsiębiorczość może się rozwijać – organizatorzy przewidzieli przedstawienie oferty Specjalnych Stref Ekonomicznych, Polskiej Strefy Inwestycji oraz powstającego Akceleratora biznesowego KSSENON. Drugi dzień Forum to także święto startupów. Wówczas zostanie rozstrzygnięty konkurs z łączną pulą nagród ponad 150 tys. zł,  organizowany razem z akceleratorem Plug and Play.

Informacje o EFP

Rejestracja

Patronat: Parlament Europejski

Patronat honorowy: Komisja Europejska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polskie Regiony.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś