FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

Prestiżowa nagroda dla Qlab Laboratory of Light


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2022-07-08 13:03

Katowickie Qlab Laboratory of Light to biuro pasjonatów, które tworzą eksperci: architekci, inżynierowie i doświadczeni oświetleniowcy, firma stale współpracuje z naukowcami specjalizującymi się w zakresie oddziaływania światła na organizm człowieka. W kooperacji  z wyższymi uczelniami, przy udziale środków unijnych pozyskanych na realizację projektów,  prowadzi także badania naukowe dotyczące preferencji oświetleniowych i wpływu światła na wydajność oraz zdolności intelektualne człowieka.

- Jesteśmy biurem zajmującym się kompleksowym projektowaniem światła w architekturze. Łączymy wszechstronne zainteresowania, wyróżnia nas interdyscyplinarne podejście do projektowania, interesuje nas wszystko, co się wiąże ze światłem – wyjaśnia Tomasz Klimek, Prezes Zarządu Qlab Laboratory of Light.

Most Marszałka Józefa Piłsudskiego,  jest najstarszym istniejącym i do dziś funkcjonującym mostem drogowym w Krakowie a przy tym świadkiem kunsztu inżynierów i budowniczych. Projektanci Qlab po raz kolejny skupili się przede wszystkim na wyjątkowych walorach architektonicznych tego obiektu.

- Podstawowym zadaniem iluminacji mostu Marszałka Józefa Piłsudskiego było wyeksponowanie historycznej wartości, wysmakowanych proporcji i oryginalnej, nitowanej konstrukcji stalowej. Zamiast projektorów o dużej mocy projektanci zastosowali większą ilość małej i średniej wielkości opraw, optymalnie rozmieszczonych w taki sposób, aby większość z nich nie była widoczna z poziomu człowieka. Zostały one precyzyjnie skierowane na elementy, które mają być oświetlone. Udało się w atrakcyjny sposób wyeksponować wyjątkową sylwetkę mostu jako ważnego elementu w przestrzeni starego Krakowa – dodaje Tomasz Klimek.

Światowe gremium International Lighting Design Awards podczas 39 edycji konkursu wybierało zwycięzcę spośród 22 projektów z 11 krajów. Jak podkreśla Prezes firmy, nagroda ma dla niego szczególne znaczenie, gdyż jest przyznawana w Stanach Zjednoczonych przez niezależnych ekspertów. W uzasadnieniu możemy przeczytać, że jury doceniło przede wszystkim dbałość o detale i użycie precyzyjnego oświetlenia, które nie jest widoczne dla obserwujących obiekt a także przemyślaną koncepcję, wprowadzającą dodatkowe elementy takie jak kolorowe reflektory, co pozwala na pokazanie wszystkich walorów tego obiektu. Warto zaznaczyć, że przyznawana od prawie 40 lat nagroda do Polski trafiła po raz pierwszy.

Materiał video z prezentacją obiektu można zobaczyć tutaj

Więcej na temat projektów realizowanych przez tego beneficjenta przeczytacie już wkrótce w specjalnym wydaniu Funduszy dla Biznesu.

 

 

 

 

 

 

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś