FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Podsumowanie Śląskiego Pakietu dla Gospodarki


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2020-12-02 10:10

Śląski Pakiet dla Gospodarki, zainicjowany przez marszałka Jakuba Chełstowskiego jest uzupełnieniem Tarczy Antykryzysowej sygnowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego.

- Wchodziliśmy w 2020 rok z zupełnie innymi planami. Wszyscy musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniem, jakim jest covid-19. Gospodarka potrzebowała wsparcia i myśmy to wsparcie zaproponowali. We współpracy z Rządem RP i Komisją Europejską przygotowaliśmy konkretne rozwiązania. Dzięki temu wiele firm po prostu mogło przetrwać ten trudny czas – mówił marszałek Jakub Chełstowski

Śląskie było jednym z trzech regionów w Europie, gdzie wdrożono programy wsparcia na tak dużą skalę. – Dzięki temu środki służą nie tyko ratowaniu miejsc pracy, ale także rozwojowi firm, które stawiają na innowacyjność – dodał wicemarszałek Wojciech Kałuża. 

Dane dotyczące bezrobocia w województwie na razie są optymistyczne. W tej chwili nie przekracza ono poziomu 5 procent. – Można mówić o stabilizacji. W 2018 roku bezrobocie było wyższe niż obecnie – zauważył dr Marcin Baron z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

W realizację Pakietu zaangażowanych jest pięć instytucji: Fundusz Górnośląski, Wojewódzki Urząd Pracy, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, Departament Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego oraz Śląski Fundusz Rozwoju. Pomoc ta polegała zarówno na udzielaniu informacji o możliwej pomocy w ramach Pakietu, jak też na obsłudze złożonych wniosków. Sukcesywnie zwiększano środki pomocowe. W ramach drugiego etapu zwiększono pulę o dodatkowe 367 mln zł, a także dokonano przesunięcia środków pomiędzy filarem pierwszym (pożyczki), a drugim i trzecim (dotacje).

W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji, zaangażowanych w realizację zadań w ramach Pakietu. Uczestnicy mieli okazję poznać efekty dostępnych narzędzi w postaci pożyczek płynnościowych oraz preferencyjnych pożyczek,  proponowanych przez Fundusz Górnośląski (I Filar), które przedstawił Prezes Zarządu Krystian Stępień, czy dowiedzieć się, jak działają programy pomagające utrzymać zagrożone likwidacją miejsca pracy oraz, jakie są ich efekty w województwie śląskim, o czym informował dyrektor WUP w Katowicach, Grzegorz Sikorski (II Filar).

O wsparciu dla MŚP, sukcesie konkursu, który przyniósł rekordową ilość wniosków mówił dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości – Krzysztof Spyra, prezentując etapy naboru oraz efekty w postaci projektów wybranych do dofinansowania.

- Zarówno Pakiet jak i nasze konkursy w ramach III Filaru to zadania wyjątkowe, na niepewne i pełne niepokoju czasy. Udało nam się sprawnie opracować procedury, pozwalające na wprowadzenie udogodnień, przyspieszających realizację konkursu. Dziś możemy powiedzieć, że nabór Inwestycje w MŚP był i ciągle jest dla nas bardzo dużym wyzwaniem. Do niedawna rekordem pod względem ilości złożonych wniosków był pierwszy konkurs z działania 3.2 w ramach perspektywy 2014-2020, gdzie złożono ponad 540 projektów. Przedsiębiorcy, borykający się z różnymi problemami w wyniku kryzysu zdrowia publicznego zobaczyli w konkursie Inwestycje w MŚP szansę, którą postanowili wykorzystać, co poskutkowało rekordową ilością – 2285 wniosków. Za nami wybór, ocena i podpisywanie umów z trzech rund, do oceny merytorycznej pozostało 1121 projektów z czwartej rundy. Planujemy, że zakończenie prac Komisji Oceny Projektów nastąpi do końca roku – podsumował dyrektor ŚCP.

Warto zaznaczyć, że wsparcie w III Filarze obejmowało dwa konkursy, bowiem ŚCP nie zrezygnowało z realizacji ogłaszanego na początku roku naboru Innowacje w MŚP.

- Wydłużyliśmy jedynie termin, by wnioskodawcy w spokoju mogli skompletować niezbędne dokumenty. Nie rezygnowaliśmy z tego konkursu, ponieważ wiedzieliśmy, że wielu przedsiębiorców ma gotowe badania i produkty do wdrożenia, opłacone opinie o innowacyjności i planuje wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. Nie pomyliliśmy się w przewidywaniach, bowiem ten konkurs przyniósł ponad 100 wniosków, z czego 67 otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę ponad 117 mln złotych. To pokazuje również, że firmy z naszego regionu nie boją się inwestować w trudnym czasie, upatrując w tych działaniach szansę na przyszłość swoją i pracowników – podkreślał Krzysztof Spyra.

 
Witold Bańka, przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej WADA, ambasador Województwa Śląskiego, który online brał udział w konferencji, zwrócił uwagę na istotę propozycji zawartych w czwartym filarze Śląskiego Pakietu Gospodarki. – Tutaj firmy mogły pójść jeszcze dalej przeznaczając pozyskane środki na promocję – podkreślił. 

W ramach pomocy dla przedsiębiorców Województwo Śląskie przy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach utworzyło Regionalne Centrum Wsparcia MŚP, które umożliwia korzystanie z bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie prawa, finansów  i pozyskania środków, podatków i księgowości, kadr i restrukturyzacji przedsiębiorstw, marketingu i reklamy oraz ogólnie pojętego doradztwa biznesowego. Przedsiębiorcy po wypełnieniu formularza otrzymują kontakt od doradców RIG Katowice oraz merytoryczne wsparcie ekspertów zewnętrznych. Uruchomiona została także specjalna infolinia. Z tej formy wsparcia skorzystało 240 przedsiębiorców z terenu województwa śląskiego, którzy odbyli 805 godzin bezpłatnych konsultacji.

Więcej informacji na temat Śląskiego Pakietu dla Gospodarki można znaleźć tutaj

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś