FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Planujesz złożyć wniosek w konkursie Innowacje w MŚP? Radzimy, jak przygotować opinię o innowacyjności. Nabór trwa do 31 marca 2020!


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2020-03-09 14:30

Aplikując o wsparcie w tym konkursie, wnioskodawca załącza opinię o innowacyjności. Jest to niezwykle istotny dokument pozwalający ocenić sedno projektu, czyli to, czy zostanie wprowadzona, co najmniej w skali województwa śląskiego, innowacja procesowa lub produktowa.

Zacznij od odpowiedzi na cztery podstawowe pytania

 

Opinie niejednokrotnie nie zawierają ważnych informacji, co może skutkować oceną negatywną projektu. Stąd też należy zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  1. Czy jednostka wystawiająca opinię jest adekwatną dla przedmiotu projektu?
  2. Czy osoba sporządzająca opinię posiada doświadczenie oraz kompetencje dotyczące dziedziny ujętej w projekcie? Należy je wskazać w odpowiednich polach formularza. Może to być m.in. przebieg kariery zawodowej, wydane publikacje, uzyskane patenty czy posiadane specjalności — biegłego lub rzeczoznawcy.
  3. Czy osoba sporządzająca opinię może podpisać deklarację poufności i bezstronności? Wykluczeni są specjaliści, którzy np. uczestniczyli w przygotowaniu projektu i opracowaniu wdrażanej technologii.
  4. Czy opinia dotyczy innowacji technologicznej? Powinna ona opisywać wdrażany innowacyjny proces albo produkt, a często jest błędnie wystawiana na dane urządzenia.

 

Przedstawienie procesu lub produktu

 

Ostatnia ze wspomnianych wyżej kwestii niekiedy sprawia trudność. Należy mieć na uwadze, że celem wsparcia projektów w ramach Działania 3.2 jest wdrożenie innowacji albo produktowej, albo procesowej. Tak więc opis musi dotyczyć procesu czy produktu, a nie samego urządzenia, stanowiącego narzędzie umożliwiające wdrożenie innowacji. Zakup sprzętu o najnowszej technologii nie stanowi jeszcze zapewnienia dla wdrożenia innowacji technologicznej, dlatego — charakteryzując proces lub produkt — trzeba podać informację o ich parametrach.  Termin „produkt” oznacza tu zarówno produkt, jak i usługę, a „produkt innowacyjny” to produkt nowy lub znacząco ulepszony.

 

Relacjonując parametry innowacji procesowej lub procesowej, należy skupić się na tych elementach, które są kwantyfikowalne, możliwe do zmierzenia i stanowią o znaczącym postępie technologicznym. Bardzo często w opiniach wymieniane są ogólniki, które nie dają większej wiedzy, a także możliwości ich zweryfikowania, jak np. przyśpieszenie produkcji.  Co za tym idzie, niewłaściwe jest oświadczenie, że dane urządzenie, dzięki swoim właściwościom,  pozwoli na przyspieszenie procesu produkcji, zmniejszenie zużycia surowca, polepszenie jakości ostatecznego wyboru. W takim przypadku, po pierwsze, uwaga skupiona jest na cechach urządzenia, a po drugie wskazane parametry nie zostały w żaden sposób doprecyzowane. Prawidłowy opis zawiera konkrety. Ujmie, na przykład, to, że innowacyjny produkt będzie cechował się lepszą jakością w zakresie ścieralności, odporności na zniekształcenia. Wskazane będą w nim również parametry właściwe dla danego ulepszenia. Trzeba zestawić cechy produktu ujętego w projekcie z obecnie produkowanymi i w skali porównawczej opisać, na czym polega znaczące ulepszenie, podając rzeczywiste, policzalne parametry.

 

Skala innowacji

Opisując proces lub produkt, należy przedstawić uzasadnienie wskazywanej skali, czyli poziomu innowacji. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami innowacja może mieć:

  • skalę regionalną — w województwie śląskim nie ma takiego rozwiązania albo jeżeli takie rozwiązanie występuje, to nie dłużej niż 3 lata;
  • skalę krajową — w skali kraju nie ma takiego rozwiązania, a na świecie występuje ono dłużej niż 3 lata albo jeżeli rozwiązanie występuje w skali kraju, to nie dłużej niż 3 lata;
  • skalę światową — rozwiązanie występuje na świecie, ale nie dłużej niż 3 lata;
  • skalę nieznaną — rozwiązanie nie było dotychczas stosowane nigdzie na świecie.

W analizie należy odnieść się do stanu technologii występującej na danym rynku, czyli uwzględnić m.in. konkurencję, wymienić tworzące ją podmioty i opisać, w jakiej technologii pracują.  Dzięki temu opinia będzie przejrzysta i kompletna.

 

Aktywa a wydatki

Przedstawiając aktywa, jakie są niezbędne, aby wdrożyć innowacyjny proces lub produkt, należy wskazać, które z nich stanowią element podstawowy, a które uzupełniający dla wdrażanej innowacji. Warto pamiętać, że w ramach oceny merytorycznych kryteriów wyboru projektów eksperci oceniają zasadność planowanych wydatków. Konkurs ma na celu wsparcie aktywów niezbędnych dla wdrożenia innowacji technologicznej, a nie stanowi źródła wsparcia dla doposażenia się przedsiębiorstwa.

 

Wykaz źródeł

W opinii muszą zostać wskazane źródła, na podstawie których ją sporządzono, np. publikacje czy informacje widniejące w bazach technologicznych. Należy zwrócić uwagę na to, aby były one nowe. Nie należy odwoływać do starszych publikacji, np. z 2010 r. Opracowania nie mogą też być materiałami reklamowymi i promocyjnymi producentów lub dostawców urządzeń umożliwiających wdrożenie innowacji.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś