FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Jesteś przedsiębiorcą? Inwestuj w badania. Teraz masz jeszcze więcej możliwości.


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2018-04-11 08:49

Jesteś przedsiębiorcą? Inwestuj w badania. Teraz masz jeszcze więcej możliwości

Prowadzenie prac B+R wbrew stereotypom nie jest zarezerwowane dla wybranych. Wszystkich zainteresowanych najnowszym konkursem ŚCP zapraszamy na bezpłatne spotkania informacyjne  z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli uczelni wyższych w subregionach.

Nakłady na działalność badawczą i rozwojową w województwie śląskim sukcesywnie rosną. W 2005 roku wynosiły 438,5 mln zł, tymczasem w 2014 r dwukrotnie więcej – ponad 989 mln złotych. Według danych statystycznych, obejmujących źródła finansowania 36,9% pochodziło z sektora przedsiębiorstw, natomiast zaledwie 4% wyniosły nakłady sektora szkolnictwa wyższego. Dużą rolę w tej tendencji odgrywają fundusze unijne – w obecnej perspektywie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, odpowiedzialne za dystrybucję środków m.in. na ten cel, dysponuje pulą ponad 176 mln euro na lata 2014-2020. To dobra zachęta, by przedsiębiorstwa oraz instytucje badawcze rozpoczęły współpracę przy tworzeniu zaawansowanych technologicznie produktów i usług.

- Warto zaznaczyć, że na tej drodze odkrywania nowych możliwości firmy nie są pozostawione bez wsparcia. Dla działalności badawczej został otwarty nowy rozdział w ramach funduszy europejskich, konkretnie mówimy tu o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego, dzięki któremu firmy zyskują możliwość prowadzenia prac B+R. Za nami już trzy rozdania, nabór w kolejnym, czwartym konkursie rusza 30 kwietnia 2018. Do tej pory, w dwóch rozstrzygniętych naborach udało się dofinansować blisko 100 przedsięwzięć na kwotę ponad 115 mln zł – podsumowuje Bartosz Rozpondek Dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Inwestujemy w kolejne specjalizacje

Najbliższy konkurs przynosi nowe rozwiązania i możliwości. Do tej pory finansowane były projekty, wpisujące się w trzy regionalne inteligentne specjalizacje – medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT). Analiza potrzeb przedsiębiorców, badania i konsultacje pokazały, że istnieją ważne dla rozwoju gałęzie gospodarki, w które także  trzeba zainwestować, stąd konieczność aktualizacji inteligentnych specjalizacji. Zielona gospodarka oraz przemysły wschodzące to kolejne obszary priorytetowe. W najbliższym naborze, zaplanowanym na 30.04 – 28.06. 2018 r., projektodawcy będą mieli szansę na składanie wniosków już w ramach pięciu specjalizacji. Zielona gospodarka to działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia dla środowiska i niedoboru zasobów. Znajdziemy tu takie dziedziny jak gospodarowanie zasobami, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna i materiałowa, czyste technologie i czystsza produkcja. Wśród przemysłów wschodzących, przyszłościowych dla regionu należy wymienić:  ekoprzemysły, przemysły: kreatywne, mobilności, usług mobilnych oraz medycyny spersonalizowanej.

Na co 60 mln zł? Odpowiadamy konkretnie.

- Konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Zależy nam na współpracy świata nauki i biznesu, zatem w tym rozdaniu możliwe jest także zawiązywanie konsorcjów pomiędzy tymi partnerami. Wspieramy dwie inicjatywy, dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń, służących pracom B+R, aparatury badawczej, niezbędnej do prowadzenia badań, jak również licencji na oprogramowanie. W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace B+R  w przedsiębiorstwach – tutaj wliczamy koszty wynagrodzeń pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu.  Projekty powinny obejmować opis prac B+R, zarówno przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych – wyjaśnia Bartosz Rozpondek Dyrektor  ŚCP.

Szczegółowe informacje na temat spotkań informacyjnych można znaleźć tutaj http://www.scp-slask.pl/czytaj/Spotkania_informacyjne_1_2_SCP_czestochowa

Ogłoszenie o konkursie oraz dokumentacja dostępne są tutaj https://scp-slask.pl/lsi/nabor/313

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś