FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Gotowi na cyfryzację? Program Śląskie 4.0 ułatwi ten proces


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2020-11-18 12:11

Czy zdalne sterowanie procesami produkcyjnymi jest w zasięgu mikro i małych firm? Co można zrobić, by wspierać je w inwestowaniu w nowoczesne technologie? Jak się odnaleźć w gąszczu informacji, by na starcie nie stracić zapału? Na te pytania odpowiadali 16 listopada prelegenci webinarium „Śląskie 4.0 – szanse i korzyści dla MŚP”.

- Ambicją Zarządu Województwa jest zbudowanie regionu o nowoczesnej strukturze gospodarczej, atrakcyjnego dla inwestorów, regionu innowacyjnego.  Zadanie, które do nas należy to m.in. stworzenie odpowiednich warunków i udostępnienie narzędzi, wspomagających rozwój sektora MŚP w wielu dziedzinach, szczególnie wzmocnienie ich konkurencyjności. Obecnie świat zmierza w stronę automatyzacji i wykorzystywania technologii, nowoczesnych maszyn, które w wielu branżach są niezbędne dla rozwoju. Internet Rzeczy znacząco wpłynie na globalną gospodarkę a ideą Programu Śląskie 4.0 jest stworzenie pakietu dla przedsiębiorcy, dzięki któremu cyfryzacja będzie możliwa niezależnie od wielkości firmy – podkreślał Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża podczas otwarcia spotkania z przedsiębiorcami.


O tym, jak istotne okazały się rozwiązania IT, zdalne zarządzanie w przedsiębiorstwach po wprowadzeniu lockdownu mówił dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Krzysztof Spyra, dzieląc się wnioskami, jakie pojawiły się po realizacji naboru w konkursie przeznaczonym dla przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku pandemii COVID-19.

- Gwałtowny rozwój technologii cyfrowych w ostatnich latach sprawił, że rozwiązania z zakresu automatyzacji, robotyzacji produkcji oraz cyfryzacji działalności zaczęły wkraczać na tereny dotychczas niedostępne dla sektora MŚP. Czynnikiem, który w sposób znaczący pokazał konieczność zastosowania usprawnień technologicznych jest również pandemia COVID-19. Brak odpowiedniego zabezpieczenia procesów produkcyjnych, narzędzi usprawniających pracę znacznie utrudnił funkcjonowanie a czasem nawet sparaliżował działanie niejednego przedsiębiorstwa. Widzieliśmy to chociażby po wnioskach, składanych do ŚCP w ramach ostatniego „covidowego” naboru, gdzie wiele projektów dotyczyło właśnie usprawnień związanych z pracą zdalną, zarządzaniem systemami produkcyjnymi. Te często odkładane „na później” inwestycje w systemy informatyczne obecnie okazały się niezbędne, by przetrwać i wyjść z kryzysu – wyjaśniał.

 
Śląskie 4.0 gromadzi ekspertów z różnych dziedzin, którzy doradzają na każdym etapie. Pomagają zdiagnozować potrzeby firmy, dalej wychodząc od potrzeb –  wskażą narzędzia, jakich trzeba użyć, by osiągnąć cel aż po ostatnie, najważniejsze – podpowiedzą, gdzie można ubiegać się o środki finansowe na procesy automatyzacji. O aktywnym wsparciu mówiła Prezes Klastra Agnieszka Łasut, zachęcając do kontaktu wszystkich zainteresowanych bez względu na stopień zaawansowania cyfrowego.

- W czasach, gdy informacji jest tak dużo, wskazujemy  państwu jedno miejsce, do którego warto zatelefonować, napisać, by uzyskać wsparcie.  Wiele zmian jest nieuniknionych, do wielu warto się także przekonać, by oszczędzić czas i pieniądze – podkreślała Agnieszka Łasut.

Środki finansowe na takie cele można uzyskać m.in. za pośrednictwem Funduszu Górnośląskiego, który udziela preferencyjnych pożyczek sektorowi MŚP.

- Wystąpienie pandemii spowodowało, że Fundusz także musiał dostosować swoją ofertę do potrzeb i oczekiwań firm z regionu. Konieczność cyfryzacji i automatyzacji procesów została uwypuklona w wyniku kryzysu zdrowia publicznego. Przedsiębiorców mocno dotknął odpływ pracowników zza granicy, nagła konieczność wprowadzenia pracy zdalnej, konieczność zdalnego dostępu do stanowisk i zakładów pracy czy w najbliższej przyszłości digitalizacja wszystkich procesów firmy - od produkcyjnych do biznesowych – zaznaczał Jacek Miketa, wiceprezes Funduszu Górnośląskiego.

 
Jak w praktyce wygląda skuteczne oszczędzanie na prądzie, poprzez wprowadzenie elementów Industry 4.0 i od czego należy zacząć, by dojrzeć do zmian w przedsiębiorstwie mówił Artur Pollak, prezes firmy APA Group, należącej do Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy.

Podsumowaniem spotkania i zarazem wstępem do nadchodzącego webinarium „Bezpieczeństwo cyfrowe i dofinansowanie na automatyzację” była prezentacja ankiety gotowości do transformacji 4.0. Marek Ostafil, jeden z założycieli Klastra Internetu Rzeczy Sinotaic omówił zagadnienia, które pomogą ocenić stopień zaawansowania technologicznego firmy. Odpowiadając na pytania dotyczące wykorzystywania danych w przedsiębiorstwie, sterowania procesami produkcyjnymi  uzyskamy wstępną diagnozę, pomocną w określeniu potrzeb.

- Po wypełnieniu ankiet zapraszamy do udziału w webinarium, podczas którego omówimy państwa wyniki. Jesteśmy teraz w dobrym momencie na opracowanie planu w kontekście inwestycji w nowe procesy technologiczne, ponieważ przed nami nowa perspektywa finansowa na lata 2021-2027. To dobry czas na przygotowanie się, diagnozę potrzeb, które w przyszłości będą możliwe do zrealizowania przy pomocy dotacji z funduszy unijnych – podsumował.

Zachęcamy do skorzystania z ankiety dostępnej na stronie Klastra Internetu Rzeczy Sinotaic https://sinotaic.com/slaskie-4-0/ oraz do uczestnictwa w najbliższym webinarium 19.11.2020 r. https://scp-slask.pl/czytaj/warsztat_19112020.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś