FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Działanie 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach (RPSL.01.02.00-IP.01-24-020/19)


Pytanie 1. Koszty pracy członków zarządu oraz prokurentów

W przypadku, gdy członkowie zarządu/prokurenci wykonują prace B+R oraz posiadają umowę o pracę na stanowisku zaplanowanym we wniosku o dofinansowanie, to ich wynagrodzenie, związane tylko i wyłącznie z zadaniami dotyczącymi danego stanowiskiem pracy w ramach projektu, może zostać uznane za kwalifikowalne w ramach kategorii „wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę”. Należy pamiętać, że wsparcie na przedmiotowy wydatek będzie udzielone z tytułu wykonywanej pracy przy prowadzeniu badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych w ramach projektu (umowa o pracę), a rozliczenie kosztów wynagrodzeń może nastąpić tylko za pomocą godzinowej stawki jednostkowej określonej na podstawie danych statystycznych lub innych obiektywnych informacji, które umożliwią rzetelne ustalenie stawki dla danego stanowiska (np. dane statystyczne GUS) w przeliczeniu na godzinową stawkę jednostkową. W tym przypadku dane statystyczne lub inne obiektywne informacje, na postawie których ustalona zostanie GSJ, powinny dotyczyć tylko i wyłącznie stanowiska pracy związanego z projektem, z wyłączeniem danych związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu/prokurenta. Jednocześnie przypominam, że Wnioskodawca jest zobowiązany do spełniania wszystkich warunków w zakresie kwalifikowalności wydatków, które szczegółowo określa Załącznik nr 1 do Umowy o dofinansowanie Kwalifikowalność wydatków dla naboru nr RPSL.01.02.00-IP.01-24-020/19.

Pytanie 2. Korelacja PKD/RIS

Kwestia wpisywania się w Regionalną Strategię Innowacji Województwa Śląskiego jest oceniana przez ekspertów zewnętrznych w trakcie oceny merytorycznej w oparciu o zapisy całego wniosku aplikacyjnego. Ocena w tym zakresie nie jest przeprowadzana w oparciu o zamknięty katalog kodów PKD.

Wnioskodawca znając specyfikę (zakres rzeczowy) projektu powinien dokonać wyboru odpowiednich kodów PKD wskazujących na RIS i wpisać je w Pkt. B.4. Należy pamiętać o tym, że w Pkt. B.20 wniosku aplikacyjnego należy wyjaśnić wpisywanie się projektu w RIS WSL 2013-2020 poprzez wskazanie, których inteligentnych specjalizacji wskazanych w RIS dotyczy projekt:
- medycyny,
- energetyki,
- technologii Informacyjnych i komunikacyjnych,
- zielonej gospodarki,
- przemysłów wschodzących.

Należy również podać znaczenie projektu dla rozwoju inteligentnych specjalizacji.

Pytanie 3. Zasady wyboru typu inwestycji początkowej.

W przypadku ubiegania się o wsparcie w ramach I typu projektu oraz w ramach II typu projektu realizowanego z komponentem wdrożeniowym Wnioskodawca może uzyskać pomoc wyłącznie na inwestycję początkową w rozumieniu art. 2 pkt 49 lit. a Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. Niezbędne jest wyraźne rozróżnienie poszczególnych form inwestycji początkowej, w zależności od specyfiki danej inwestycji.

Do wyboru są następujące typy inwestycji początkowej:
- zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego istniejącego zakładu;
- dywersyfikacja produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie;
- zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu,
- utworzenie nowego zakładu.

Opisy poszczególnych typów inwestycji początkowej zawarte są w „Instrukcji wypełniania wniosku” (pkt.B.13.3) oraz w „Regulaminie konkursu” (Rozdział 2.1.1) – wybór odpowiedniego typu inwestycji początkowej należy do Wnioskodawcy, a uzależniony jest od charakteru inwestycji Wnioskodawcy oraz od typu projektu, jaki Wnioskodawca wybierze. Istnieje możliwość wyboru kilku typów inwestycji początkowej z wyraźnym zaznaczeniem, który z nich jest dominujący w projekcie.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś