Przejdź do treści głównej

Konferencja Fundusze Europejskie dla Firm – zobacz materiały z wydarzenia


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2017-11-16 10:17

Inteligentne specjalizacje, dalsze plany dotyczące wdrażania RPO oraz innych programów pomocowych, możliwości poszukiwania innowacji – to tematy, które żywo interesują przedsiębiorców z naszego regionu. Mogliśmy się o tym przekonać 15 listopada podczas konferencji organizowanej przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, na której gościliśmy ponad 150 uczestników.

Wydarzenie, które odbywało się w hotelu Altus otworzyli: Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Tomasz Piechniczek, Zastępca Dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Wysoka frekwencja pokazuje, że fundusze unijne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem sektora MŚP, a możliwość zdobycia kompleksowej informacji w jednym czasie i miejscu, jest bardzo dużym ułatwieniem.
„Przedsiębiorcy są niezwykle ważni dla regionu. To państwo generują prawie pięćdziesiąt procent PKB, dają miejsca pracy, odprowadzają podatki i gwarantują rozwój. Zachęcam do zacieśniania współpracy w trójkącie biznes-nauka-samorząd, bo ta współpraca zapewnia rozwój i daje wartość dodaną, czyli realizację tych celów, które są trudne do osiągnięcia samodzielnie” – przekonywała podczas otwarcia Małgorzata Ochęduszko-Ludwik.
Przykłady, jak taka współpraca wygląda w praktyce, mogliśmy poznać podczas podsumowania dziesięciu lat działalności ŚCP, czego zwieńczeniem było wręczenie nagród laureatom plebiscytu „Liderzy Zmian”.

„Dobrze inwestowane fundusze unijne, to nie tylko zrealizowane inwestycje w przedsiębiorstwach. To projekty o szerszym oddziaływaniu na naszą gospodarkę, rynek pracy, konkurencyjność i popularność regionu poza granicami kraju. Firmy, które poznali Państwo za sprawą plebiscytu wyznaczają nowe trendy, wprowadzają innowacyjne rozwiązania, co pociąga widoczne i odczuwalne zmiany na lepsze. „Liderzy Zmian” nie boją się podejmować wyzwań, poszukiwać nowych dróg rozwoju” – podsumował Tomasz Piechniczek, zastępca dyrektora ŚCP.
Pierwsze miejsce w głosowaniu czytelników Dziennika Zachodniego oraz internautów otrzymała firma Prevac sp. z o.o, tuż za nią znalazło się przedsiębiorstwo Bud-Expert z Zabrza, natomiast trzecią nagrodę otrzymała firma Marco sp. z o.o z Gliwic.


Inteligentne specjalizacje, nowości w funduszach, poszukiwania innowacji
Konferencja została zorganizowana z myślą o wszystkich, którzy chcą pozyskać wiedzę na temat udzielanego wsparcia finansowego z funduszy regionalnych czy krajowych na różne cele – m.in. innowacje, badania, promocję na rynkach zagranicznych czy inwestycje w kapitał ludzki. Uczestnicy mieli zapewnioną możliwość wyboru pomiędzy wykładem, sesjami panelowymi lub spotkaniami w „Przestrzeni informacyjnej”, gdzie mogli indywidualnie skonsultować swoje plany.
O tym, na jakim etapie znajduje się region pod względem wdrażania inteligentnych specjalizacji mówił podczas wykładu dr. inż. Mariusz Kruczek z Zakładu Ochrony Wód. Głównego Instytutu Górnictwa. Słuchacze zapoznali się aktualnymi trendami oraz wyzwaniami dotyczącymi rozwoju technologicznego w wybranych branżach kluczowych dla województwa śląskiego. Temat był kontynuowany także podczas dyskusji panelowej „Inteligentne specjalizacje – jak się w nie wpisać”, w której udział wzięli eksperci oraz praktycy, czyli przedsiębiorcy działający w branżach wpisujących się w RIS. Dużym zainteresowaniem cieszył się panel „Co nowego w funduszach?”, gdzie przedstawiciele instytucji wdrażających programu unijne dyskutowali o przewidywanych kierunkach zmian, refleksjach po pierwszych latach perspektywy 2014-2020 oraz planach na przyszłość. Adriana Witkowska-Konieczny, kierownik Wydziału Informacji i Promocji ŚCP omówiła propozycje modyfikacji zapisów RPO WSL, dotyczących działań realizowanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.

Przedstawiciele MŚP, dla których innowacje to wciąż temat rodzący wiele pytań i wątpliwości, podczas panelu „Zaprojektuj innowacje” otrzymali praktyczną wiedzę w pigułce, którą przekazali zaproszeni do dyskusji goście ze śląskich uczelni wyższych – Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W trakcie dyskusji panelowych w „Przestrzeni informacyjnej” do dyspozycji pozostawali przedstawiciele 16 podmiotów wspierających przedsiębiorców. Tego dnia żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.


Materiał filmowyPoleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś